Притиснати от енергийната криза, европейските градове започнаха да гасят уличните лампи, за да пестят, съобщи изданието "Политико".
Докато Испания направи подобни мерки задължителни, нареждайки на магазините да изключват осветлението си през нощта, в други държави местните власти доброволно натискат копчето, смятайки, че е добър момент за изпробване на мерки за спестяване на енергия.
Берлин изключи прожекторите, които осветяват 200 от неговите исторически сгради и паметници, а редица градове в Австрия, Германия и Италия намалиха уличното осветление или спряха да използват търговски табели.
Във Франция общинските власти изчисляват, че спирането на уличното осветление за три часа и половина всяка вечер ще помогне за ограничаване на потреблението на енергия с около една четвърт. За това 14 селища в департаментът Вал д'Оаз на север от Париж изпробват мерки за пълно изключване на общественото осветление през нощта.
Ян Бодек, кмет на общината Кормей ен Паризи, обясни, че действията са предприети като експеримент за справяне с "бума на цената на енергията." Общо 12 000 френски комуни вече напълно или частично изключват общественото осветление през нощта.
Множество екоактивисти подкрепят решението на европейските градове да пестят енергия, защото по този начин се намалява т.н. енергийно замърсяване. Според учени изкуствената електрическа светлина вреди на човешкото здраве и околната среда.
Говорителката на френската асоциация за борба със светлинното замърсяване ANPCEN Ан-Мари Дюкру твърди, че изключването на осветлението е "най-лесният начин за пестене на енергия, защото не струва почти нищо и веднага се отплаща в евро, в спестени киловатчаса и по-чиста природа".
Обаче не всички споделят положителното отношение към режима на тока в Европа. Според бизнес предприемач, живеещ в град Таверни уличната светлина подпомага обществената сигурност и фокусът трябва да бъде съсредоточен само върху осветлението на магазините.
Основен аргумент на защитниците на пестенето светлинна енергия е, че то ще помогне за контролирането на публичните разходи при постоянно нарастващите цени на тока.
Кметът Бодек каза, че неговата община е похарчила 2 милиона евро за обществено осветление през 2021 г.; това може да скочи до 2,8 милиона евро тази година, ако не се предприемат действия.
Заместник-кметицата на Таверни Карол Файдхербе, твърди че повече тъмнина ще помогне за „спазване на ритъма на деня и нощта, позволявайки и на животинските видове да отпочиват.
Учените отдавна предупреждават, че светлинното замърсяване нарушава биоразнообразието и човешкото здраве. Прекомерното използване на изкуствена светлина през нощта е свързано с намаляване на популацията на насекоми, което ще въздейства негативно върху хранителните вериги. Тя нарушава миграционните пътища на птиците, също така допринася за множество здравословни проблеми при хората, включително рак.
Но някои граждани на общините, където уличното осветление се изключва не са доволни от новите мерки. Според жителка на град Ебон големите населени места стават все по бетонирани, а дърветата редовно се изсичат, за да се даде място за строежите на недвижими имоти, изграждането на паркоместа и велоалеи, така че да се ползва аргументът за защита на животните като оправдание за режима на тока не е приемливо основание. Тя добави, че би искала да знае статистиката за проблемите възникнали през времето, когато светлините са били изгасени.
Файдхербе обясни, че опасенията, повдигнати от местните жители, се въртят около безопасността. И увери, че мерките са разработени, като е взета под внимание обществената сигурност. Тя добави, че светлините се изгасят след пристигането на последния нощен влак и се палят при заминаването на първия за сутринта. Също така режимът може да се коригира при национални празници, когато улиците са по-оживени. Междувременно видеонаблюдението продължава да работи и при изгасено осветление.
Файдхербе и Дюкру посочиха, че според данни от други части на Франция няма връзка между изключването на уличното осветление и ръста на престъпността.
Град Муи в Северна Франция, например, регистрира лек спад в грабежите и щетите, след като изключи уличното осветление през 2015 г.
Биологът от Центъра за изследване на околната среда Хелмхолц в Германия Рейнхард Кленке посочи, че мнозина се страхуват, че при режим на тока безопасността намалява, но няма данни, които сочат, че при по-малко светлина престъпността се увеличава или че по-доброто осветление спомага за нейното предотвратяване.
Председателката на ЮНЕСКО за равенството между половете в науката, технологиите и иновациите Инес Санчес де Мадариага застава срещу предприетите мерки. Според нея липсата на улична светлина нарушава правата на жените и ги поставя в риск. Действията на общините ще ограничат свободното движение на нежният пол, който е предразположен към атаки от сексуален характер. Те се случват най-вече през нощта. Общественото осветление в известна степен предпазва момичетата от нападения. Неговото отсъствие ще ги демотивира да излизат навън, защото няма да осигурява безопасна среда за тях през тъмните часове на денонощието.