Председателката на Камарата на представителите на американския Конгрес Нанси Пелоси наскоро посети Тайван, носейки знамето на „подкрепа за демокрацията“. Резултатите от анкета на острова обаче показват, че близо 75% от допитаните нямат "доверие" в т.нар. подкрепа на Пелоси за "тайванската демокрация". Някои протестиращи посочиха, че Пелоси е дошла в Тайван „заради собствените си интереси, интересите на своята партия и на САЩ“.
Самите американци също добре знаят всичко това. Американски политикани като Пелоси с всички сили се опитват да накърняват суверенитета и интересите на сигурността на Китай, да изострят напрежението в Тайванския проток и явно търсят ескалация на конфликта между Китай и САЩ.
Посещението на Пелоси в Тайван в никакъв случай не е защита на "демокрацията", а подклаждане на разделение и погазване на демокрацията. Какво е демокрация? Първоначалният смисъл е, че народът е господар на държавата. По въпроса с Тайван позицията на повече от 1,4 милиарда китайци е последователна, като решително защитават своя суверенитет и териториалната цялост и никога няма да дадат възможност за т.нар. „независимост на Тайван“ под каквато и да било форма. Ако Пелоси наистина поддържа демокрацията, тя трябва да уважава общия стремеж на китайския народ, който съставлява една пета от населението на света. В противен случай, тя застава на противоположната страна на демокрацията.
САЩ се намесват във вътрешните работи на други страни в името на фалшива демокрация. През годините, от Централна Азия до Северна Африка, от Източна Европа до Латинска Америка, „демокрацията в американски стил“ е водила и продължава да води само до бедствия.
През последните няколко дни контрамерките на Китай срещу действията на САЩ спечелиха широка подкрепа от международната общност. Тези контрамерки представляват борба с хегемонията, външната намеса и сепаратизма.