Четири кораба, превозващи украински хранителни продукти, отплаваха от украинските черноморски пристанища в неделя като част от сделката за деблокиране на морския износ на страната, съобщи Ройтерс. Плавателните съдове са били натоварени с почти 170 000 тона царевица и други хранителни продукти.
Един от тях е тръгнал от Одеса, три - от Черноморск. Корабите ще хвърлят котва на север от Истанбул и ще преминат инспекция от Съвместния координационен център.
Единият кораб превозва шест хиляди тона олио за Италия, другият трябва да достави в Китай 45 хиляди тона слънчогледово семе, третият пътува към Истанбул с 66 хиляди тона царевица, а четвъртият (също за Турция) - за Искендерун с 44 тона царевица.
Възобновяването на износа на зърно се наблюдава от Съвместен координационен център в Истанбул, където работят руски, украински, турски и служители на ООН.
Русия блокира украинските пристанища през февруари, но на 22 юли страните се споразумяха да възобновят доставките с посредничеството на Турция и ООН. Съгласно условията на споразумението Москва няма да атакува пристанищни съоръжения, свързани с транспортирането на селскостопански продукти, а Киев ще ескортира кораби през минираните води с помощта на военни кораби.
Сделката се осъществи, след като ООН предупреди за
възможни зони на глад в части на света
поради спиране на доставките на зърно от Украйна, което намали доставките и доведе до скок на цените.
В събота кораб под чужд флаг пък пристигна в Украйна за първи път от началото на войната през февруари, за да бъде натоварен със зърно.
“Постепенно преминаваме към по-големи обеми на работа. Планираме да осигурим способността на пристанищата да обработват поне 100 кораба на месец в близко бъдеще”, заявиха украинските власти. Киев обяви, че скоро планира да включи още едно пристанище в изпълнението на инициативата за износ на зърно и очаква, че в резултат на това страната ще може да превозва до най-малко 3 милиона тона стоки на месец. Но част от украинското зърно остава в териториите, които са под руска окупация.
Въпреки фактическото примирие около черноморските пристанища този факт не влияе на бойните действия, които продължават да се водят в Източна и Южна Украйна.
Ръководителят на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) изрази сериозни притеснения от артилерийския обстрел срещу атомна централа в Украйна. Боевете през последните дни край АЕЦ “Запорожие”, която беше завладяна от руските сили в началото на войната, но все още се управлява от украински специалисти, създаде опасения от по-широко бедствие, отбелязват западни медии.
“Крайно съм разтревожен от артилерийския обстрел в петък срещу най-голямата атомна централа в Европа, който показва съвсем реалния риск от ядрена катастрофа”, заяви генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси.
При обстрела в петък пострада високоволтов електропровод в централата,
което накара операторите да спрат реактор, въпреки че не е било засечено изтичане на радиация. Москва и Киев се обвиняват взаимно за нападенията.
Украинският президент Володимир Зеленски осъди руския обстрел, определяйки го като “нагло престъпление и терористичен акт”. Той призова международната общност да обяви Русия за страна - спонсор на тероризма, и да наложи санкции на ядрената индустрия на Кремъл.