В Ахтопол очакват есенен берекет, какъвто не е имало от години
Лудостта на рибарите по морето вече е в ход. След първите появи на дребни паламудчета, наречени циганки, по 150 грама, вече се ловят и по 300 грама. При това от Варна до Ахтопол.
“Тази година е невероятно сафридена
През пролетта се появиха дребни граци, но сега е голям берекет”, каза Георги Гочков, който има талян. Той твърди, че вечер на белена скарида и на морски червей на осветения пристан в Ахтопол могат да се хванат рекордно големи сафриди.
На средата на новия кей пък, след захранка с хляб и нарязана дребна риба, полудяват платерини от 500 грама нагоре. От тях гъмжи и на плажа преди града.
Новините за големи улови на сафрид и циганки от лодка идват и от Варна. Пасажите са главно пред нос Галата. Големи успехи има за въдичарите от Несебър, които правят рекорди на чепаре от кея.
“На входа на пристанището, на отвесно клатене близо до бетона, на ъгъла или където искате замятате далеко напред към устието на Караагач.
Изчаквате, броите кога оловото ще удари дъното
и на следващото замятане започвате да обирате 1-2 секунди по-рано. Чепаре от магазина, тиквен цвят, куки номер 10. Осмиците са големи.
И в същата посока с полупотъваща бомбарда - на блатен. Редко пипа, но има. Ловящите от разсъмване до 8,30-9 говорят за по 30-40 бройки на отвесно. През топлата част на деня трудно се правят 10-12 бройки. На водолазната буна излиза, но рядко. Предимно на бомбарда.
Не стъпвайте на стъпалото до водата - хлъзгаво е и много опасно. На устието на Караагач сега няма, но притисне ли ги хищник, може да сте усмихнат няколко дни.
Ако на бомбарда има чукане като тънко иззвъняване, сложете латексов шлаух на възела на куката и 2 см по влакното. Това са чернокопчета, наричани ламаринки, и ако не второто, то третото ще изяде куката. Бидемът ми е 0,12-0,14 кука №10, червена ювела. На блатен. На спиниг нямам чукане”, съветва Петко Белогански.
Става дума за пристанището на Китен. А що се отнася до термина блатен, той означава морски червей.
На север последните новини за циганки са от Кранево. По-нагоре ги няма, в Тюленово понякога се хвалят с едър сафрид. Във Варна пък след нашествието на циганки на Морската гара дойде друга мода.
Сега се появиха мазни хариби и по-големите им събратя - карагьозите
По вкус, сложени на скарата, те не отстъпват на чернокопите и леферите. Тези хищници сега се въртят на повърхността на водата, вероятно атакувани на дъното от лефери. Хващат се на чепаре на клатене, като най-успешни са куките с черен и тиквен цвят.
Карагьозите кълват яко на осветлението на нощните лампи, също на чепаре. Те налитат и на морски червей на аланкат със светеща плувка.
Продължава повсеместният улов на морски гарги. Има ги от Резово до Дуранкулак. В последните две години тези риби се навъдиха до степен да се хващат с мрежи.
В Сарафово двама майстори ги ловят на брега до буните към Поморие. Цената им от лодката е 15 лева за килограм. Във Варна може да бъдат намерени и гарги за 10 лева за кило.
Морските гарги за морските рибари са като линовете за сладководните, а и приличат на тях. Който веднъж е хванал лин, той за цял живот ходи само за тази риба, твърди руски учен.
Гаргите кълват толкова яко, че отнасят въдиците от кея
Те се ловят привечер и на разсъмване на плувка и на дъно.
Блатните червеи вече са румънски, струват 4,50 лв.
Блатните червеи, които доскоро се продаваха по варненските магазини, вече идват от Румъния. Кризата с работната ръка у нас доведе до това, че няма кой да се рови в тръстиките.
Иначе във всяко заблатено място може да се намери дълъг 30 см черен кръгъл блатен червей. Особено важен е той за риболов на сомчета на плувка заедно с поповите прасета и пиявиците.
Единствено на блатото в Дуранкулак този червей е предпочитан от всички видове риби. Там го ядат и шараните, и костурите, даже червеноперките и таранките. На това блато има колонии с този червей, но те се пазят от местните в тайна.
Вносният румънски блатен червей скочи тази година от 2,50 на 4,50 лв. и неговите почитатели го купуват в големи количества - в хладилник може да живее с месеци.
Главочът е много рядка и защитена от закона риба
В последно време в България се развихри манията по главоча. Тази сладководна риба по нищо не се различава от морското попче. Той се лови в сладководните водоеми като язовирите близо до морето, има ги в изобилие и в блатата и в река Дунав.
Никой обаче не може да каже дали това са главочи.
“Има ги по Искъра от Самоков нагоре и по Бели и Черни Искър също. Преди 20-ина години ги имаше много, но сега изчезнаха, не кълват на въдица и се крият под камъните, навремето ги ловяха с вилица”, шегува се за главочите бай Мишо от Самоков.
“Преди няколко години намерихме няколко в същото състояние на Черни Искър. Изглежда, продължават да съществуват. Преди време имаше много от тая риба, ходил съм с батковците тогава и я ловеха по 2 начина. Хвърляш камък върху камък, след което обръщаш ударения камък и тази риба изплува зашеметена.
При втория начин изправя се една вилица и се закача на пръчка до 1 м дълга и почваш да прехвърляш камък по камък, обикновено като отместиш леко камъка по течението, рибата остава отдолу и с вилицата я бодеш зад главата”, откровен е негов градски.
Според науката главочът (Cottus gobio), познат още и като биволче, е доста рядка и защитена от закона рибка. Не бива да се притеснява, а камо ли да се лови. Популациите му намаляват и изчезват поради редица причини - главно човешката дейност и разрушаване на хабитатите.
РЕЦЕПТА - Да си направим консерва “Ропотамо” от скумрия
Домашните консерви с риба не са икономически лост за справяне с кризата. Те са просто деликатес, който всеки може да си направи лесно. Легендарното промишлено “Ропотамо” е достъпно за всеки.
За 4 кг риба трябват 500 грама грах, още толкова сварен бял боб, доматено пюре 3 кг, няколко моркова, 2 кг печени чушки и буркан кисели краставички.
Маринатата за бурканите се прави от чаена чаша оцет, олио, сол и зърна черен пипер. Рибата се почиства от вътрешността и се маха главата. Нарязва се на кръгчета.
Парчетата се поставят в тенджера и се заливат с маринатата. Започва варене за 20 минути, след което се изважда. В буркан се слага от черния пипер и се редят рибата, омекналите моркови и останалите надребнени продукти, като се добавя и от лютеницата.
Налива се и от маринатата, така че съдовете да се запълнят. Консервите се стерилизират двадесетина минути. Но истинските домакини ги варят по 3-4 часа за сигурност. Особено ако не става дума за главочи, океански скумрии, а за паламуди.