- Радев успокои: Модернизацията на армията с партньорите от НАТО продължава
- “Хемус” е корупционен проект, но не може хора да гинат заради хаоса с ремонтите по пътищата, заяви още той
- Атакува правителството на Петков и че няма газ за зимата, а “Булгаргаз” фалирал
- Гълъб Донев: Няма да загубя равновесие нависоко, а служебният кабинет не е Б отбор
Да направят “последната решителна крачка” за членството на България в Шенген и да не допуснат въвличане на страната във войната - тези нови задачи постави на служебните си министри президентът Румен Радев наред с очакваните заръки за решения по енергийната криза и организацията на честни избори.
На кратка церемония на “Дондуков” 2 вчера клетва положи четвъртият назначен от него кабинет начело със социалния експерт и бивш служебен министър Гълъб Донев, който е №100 в историята на България.
На вас се пада отговорността да се справите с предизвикателства, които бяха спестени на предишните 3 служебни кабинета. Поемате отговорност за управлението на България в труден момент -
обществена умора от острото политическо противопоставяне,
вихреща се инфлация и обедняване, непосилни цени на горива и енергоносители, липса на газ за зимата и тежко задлъжнял обществен доставчик, нормативен блокаж и разпадаща се пътна мрежа, засилващи се протести на различни браншови организации,
липса на подготвени закони за плана за възстановяване,
забуксувала съдебна реформа и важни дейности за пълноценната ни интеграция в ЕС.
Така се обърна Радев към служебния си екип, критикувайки всъщност отиващото си правителство на Кирил Петков.
На този тревожен фон вашето основно предизвикателство е свързано със сигурността, обяви той на министрите си.
Войната в Украйна се води в непосредствена близост и последиците се усещат пряко у нас, а напрежението на Балканите отново се покачва.
Рискът войната да обхване нови територии е реален
и ваш основен ангажимент е да не позволите въвличането на България в конфликта, да предотвратите рисковете пред националната ни сигурност, да ускорите работата по модернизацията на въоръжените ни сили и тяхната оперативна съвместимост със съюзниците от алианса, заръча Радев на новото правителство.
Енергийната криза е пряко последствие от войната, тя
ще изостри социалното напрежение
с потенциал за нови политически и управленски кризи, е анализът на държавния глава.
Сигурност на доставките и цена на енергоносителите - това трябва да са двата приоритета, от които да се водят и служебният кабинет, и следващото правителство, настоя Радев.
Но не спомена нито веднъж “Газпром” и актуалните апели от последните дни на политици и бизнесмени да се търчи начин Москва да възстанови доставките.
В центъра на работата на служебните министри трябвало да са “интересите на обикновения потребител и на икономиката”.
Другата пагубна последица от войната е
производствената криза, която настъпва постепенно
с повишаването на цените и разстройването на производствения и търговския цикъл в земеделието, посочи още президентът. Излъченият от него служебен екип ще работи за “ясен хоризонт пред земеделските производители, продоволствена осигуреност на държавата и овладяване на ръста на цените”.
Въпреки критиките към екипа на Петков Радев бе категоричен: Обществото очаква да чуе цялата истина за автомагистрала “Хемус”, ремонтите на язовирите и други големи корупционни проекти.
Неотложни обаче по думите му са и действията за гарантиране на безопасно движение по пътищата въпреки нормативния блокаж.
Не можем да си позволим повече да губим време, сили и ресурси, нито да си позволим риска България да остане в периферията на ЕС. Сс тези думи пък обяви, че чака именно кабинетът “Донев” да направи последната крачка за членството на България в шенгенското пространство.
А за основната задача на един служебен кабинет - да организира изборите, бил убеден, че ще се справим, така както го направили предишните назначени от Радев правителства.
И още едно послание отправи президентът, преди да изпрати новоназначените от него министри в отсрещната сграда на булеварда на властта - за
диалог между партиите
Както стана ясно, той взе министри от всички - трима червени (макар и опозиция на официално “Позитано”), досегашен депутат от ПП, свързани с градската десница, уважавани и вляво, и вдясно експерти като премиера Гълъб Донев и вицепремиера Лазар Лазаров и хора, одобрявани негласно от ГЕРБ и ДПС.
Вярвам, че ще получите подкрепа от обществото, което иска да види управление, водено не от теснопартийни сметки, а от обществения интерес, обърна се към екипа си Радев. Напомни, че същия модел приложил успешно от двете предишни служебни правителства. “Но този модел не беше продължен от редовното правителство и това е една от причините за провалите във външната и вътрешната политика по отношение отстояването на националния интерес и суверенитета на България”, критикува пак отбора на “Промяната”.
Вярвам, че националното единение е изборът, който политици и граждани трябва да осмислим и направим и който трябва да следваме неотклонно, завърши Радев.
Защо Гълъб Донев? В криза се иска опит, отговорност, самообладание и диалогичност,
мотивира президентът избора си за министър-председател.
Разполагам с опит и наблюдение на отговорностите както на редовен, така и на служебен кабинет, затова убедено твърдя, че служебното правителството не е Б отбор в управлението на България. И това не е маркетингова приумица, това отсъжда основният закон. Това пък бяха първите думи на самия Донев.
Знам от личен опит, че отговорността към хората и тяхното доверие те пазят от загуба на равновесие, колкото и високо в управленската йерархия на държавата да се намираш. Научих много неща за себе си от медиите в последните месеци. Ще ви кажа нещо сам за себе си: Не губя равновесие от високото и не търся вратичката в закона, допълни той.
Това е стотното правителство, което няма да има 100 дни толеранс. На нас се пада нелеката задача да търсим разрешение на наследените кризи без работещо Народно събрание, предупреди премиерът министрите си. И на свой ред им обяви задачите: провеждането на честни избори,
възстановяване на доверието между институциите,
намиране изход от всички завещани кризи, сваляне на политическото напрежение и продължаване на работата по плана за възстановяване.
Клетвата ни определя безусловно принципите, които ще ни водят - да спазваме конституцията и законите на страната и да се ръководим от интересите на народа. Не забравяйте тези думи, те не са само протоколно изречение. Не ги оставяйте в тази зала, това е клетвата, с която ще носим отговорност за съдбините на родината и на сънародниците ни, обърна се Гълъб Донев към новите министри.
Кирил Петков към Донев: Още тази седмица може да искате аванса от 2,6 млрд. от ЕК по плана, апокалипсис в държавата няма
Още тази седмица можете да пратите фактура на ЕК за 2,6 млрд. лв. аванс по плана за възстановяване. Това обяви Кирил Петков пред новия служебен премиер Гълъб Донев при предаването на властта вчера.
В последния си ден правителството
е подписало оперативните договорености с Брюксел,
похвали се Петков.
Очакванията за апокалипсис са преувеличени, категоричен бе той. И изреди пред служебните министри, че им оставя договори за по-евтин природен газ, който да стигне до пролетта, одобрени програми за помощ за гражданите и бизнеса, както и на пенсионерите с доходи под линията на бедността. Призова ги да продължат борбата с корупцията, заради която неговото правителство било свалено.
Ще се запознаем с успехите, които наследяваме, отвърна Донев. Като първи приоритети той посочи газовите договори, цените на горивата и проблема с блокираните пътни ремонти.
Малко преди това, докато служебните министри се събираха на “Дондуков” 2 за клетвата при президента, Петков си пусна прощално видеообръщение. “Условия за апокалипсис в България няма”, уверява той и гражданите.
Политици, лобисти и обикновени брокери се възползват от политическата нестабилност, за да ви накарат да се страхувате за бъдещето. Не им позволявайте! Тяхната цел е да забравите кой превърна България в смазана от корупция държава, най-бедната в ЕС. Да снижите очакванията си. Да изоставите стремежа си към по-добър живот. Искат да забравите, че 12 години крадяха вашите пари, искат да забравите за пачките и кюлчетата, с които пълнеха чекмеджетата си,
искат да ви излъжат, че имат магическа пръчка и могат да намалят цените на бензина,
на газа и да спрат световната инфлация. Искат да ви излъжат, че могат да спрат войната и нейните последици, а реално искат да се върнат и да продължат да ви крадат, каза Петков на прощаване на народа.
Предупреди и за “новите месии”, които обещават възраждане на база на омраза и “да излезем от ЕС, да излезем от НАТО, да върнем България на три морета. Те за какви ви мислят - за наивници!”
За “троянския кон в правителството Слави Трифонов” даже не искал да говори, защото вярвал, че той е вече част от историята.
За 7-те месеца се видяло “как 2 млрд. могат да отидат за икономически мерки за всички хора вместо в джобовете на двайсетина”. Призова “всеки бизнесмен да се сети как само преди 1 г. се е страхувал за успеха си и дали НАП, или БАБХ ще дойдат за рекета”. А докато служебният кабинет подготвя организацията на честни избори, няма да се налага да гаси пожари в социалната система, доволен се прости Петков. “Знаем, че имаме още много работа - и сме решени да я довършим!”, зарече се той.
Прощална прегръдка за всеки без министрите от ИТН
С прегръдка и лични благодарности за всеки от министрите си приключи мандатът на премиера Кирил Петков.
Запознаването му с новите министри и раздялата със старите всъщност продължи повече от официалната церемония. Че Петков е решил да разчупи протокола, се видя още след като служебният премиер Гълъб Донев започна да му представя своите министри. Досегашният премиер остана по-дълго при силовия вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който преди месеци му отказа да стане заместник на досегашния Бойко Рашков. Петков се задържа и при доскорошния главен секретар на президента, а от вчера министър на отбраната Димитър Стоянов. Докато бе в президентството, той често критикуваше правителството на Петков за външната му политика и модернизацията на армията.
Истинското разчупване на протокола обаче Петков реши да направи при раздялата със собствените си министри. Прегърна почти всеки без представителите на “Има такъв народ”, които така и не успяха да излязат от кабинета, въпреки че партията им напусна четворната коалиция. Особено благодарен бе към министрите от “Продължаваме промяната”.
А запознанството на новите и бившите министри продължи с лек коктейл в градинката на МС.
Кирил Петков си тръгна от сградата на Министерския съвет пеша и без охрана. С него бе единствено шефката на кабинета му Лена Бориславова.
Заповеди за освобождаване на зам.-министри са били последните разписани от Петков документи.
Вицепремиерката Калина Константинова се прегръща с премиера Кирил Петков през усмихнатия Асен Василев в последните мигове на правителството.
Генчовска - заместник в отбраната след Външно, Димитър Стоянов няма да стопира сделката за новите F-16
Външният министър в кабинета “Петков” Теодора Генчовска остава в изпълнителната власт, но в Министерството на отбраната. Тя ще е заместник на новия служебен военен министър Димитър Стоянов - досегашен главен секретар на президента, сочен за най-близкия му човек.
Рокадата стана ясна на церемонията, в която Драгомир Заков отстъпи поста си на своя наследник. Стоянов представи екипа си, в който негови заместници са Генчовска и Катерина Граматикова.
И в началото на кабинета на Кирил Петков, когато Стефан Янев пое отбраната, имаше жена зад рамото си - зам.-министърката Ралица Стоянова. Тя хвърли оставка малко след смяната на генерала с обвиненията, че сме “завладяна държава”, и участва активно в създаването на новата му партия. Напусна обаче Янев и “Български възход” в деня на учредяването ѝ.
Появата на Генчовска в МО не е изненада, тъй като, преди да влезе в кабинета “Петков” от квотата на ИТН, почти цялата ѝ кариера бе свързана с военното ведомство. А в несъстоялите се правителства на партията Слави Трифонов я посочи за министър на отбраната.
Преди това Генчовска работеше в президентската администрация и дори имаше очаквания сега Радев да я остави титуляр в служебното правителство. Но избра да попълни с нея екипа на най-доверения си човек Димитър Стоянов.
Той увери при приемането на поста, че няма да спира модернизацията на армията. Такива подозрения се появиха, тъй като Стоянов бе против избора на F-16 за нови бойни самолети. Ще се бори 2% от БВП да отиват за отбрана.
Убеден съм, че българските въоръжени сили са и ще продължат да бъдат гарант за сигурност, суверенитет и отбрана, заяви новият министър.
В деня, в който синът му за трети път стана министър, почина скулпторът проф. Величко Минеков
Той е съавтор на Паметника на Съединението в Пловдив. Бе ученик на проф. Любомир Далчев и учител на няколко поколения творци в Художествената академия
Големият скулптор проф. Величко Минеков е починал на 93 г. у дома си в София. Смъртта го настига 2 часа преди синът му проф. Велислав Минеков да положи клетва като министър на културата в новия служебен кабинет.
Въпреки това Минеков - син, който бе изборът на Румен Радев за поста и в двете му служебни правителства миналото лято, дойде на церемонията в президентството и в МС за предаването на властта, а после на кратка церемония в Министерството на културата прие официално поста от Атанас Атанасов.
“Връщам се на място, което ми е известно - с всички притеснения, но
се надявам да продължа промяната. Някои злини обаче няма да забравя,
заяви Минеков на младия досегашен министър, който увери, че с екипа му работили с чисто сърце и искрено пожелава успех на професора.
“Важното ми е да се случи всичко, с което да се подпомогне националната култура.
Задава се тъжно време
Не знам как ще оцелеем, пак започват новите правила по COVID, вероятно и енергийна криза, представете си какво ще се случи в държавните и националните институти. Знам за финансовата нищета на министерството, от министъра на финансите ще изисквам непрекъснато помощ, иначе няма да оцелеем”, каза Минеков и предупреди, че следващият редовен министър ще бъде подложен на голямо изпитание.
Прочутият му баща Величко Минеков е роден е на 13 октомври 1928 г. в с. Мало Конаре, Пазарджишко. Учи във ВИИИ “Николай Павлович” в София при проф. Андрей Николов и проф. Марко Марков. Дипломира се през 1954 г. в класа по скулптура на проф. Любомир Далчев.
От 1964 г. е преподавател по скулптура в Художествената академия, става професор през 1975 г., а през следващата година е избран за
ректор на академията и я ръководи до 1983 г.
Преподавал е и във Великотърновския университет. Сред учениците му са скулптори като Александър Хайтов, Димитър Борисов, Димитър Найденов, Живко Дончев, Иван Русев, Рая Георгиева, Светлин Николов, Спас Киричев, Христо Харалампиев и др.
Проф. Минеков работи в областта на скулптурния портрет, фигуралната композиция, монументалната и монументално-декоративната скулптура и малката пластика.
Член е на ловната дружинка на Тодор Живков заедно с някои от най-известните български интелектуалци като акад. Ангел Балевски, акад. Пантелей Зарев, Любомир Левчев, Емилиян Станев, Стефан Гецов, Георги Джагаров и и др. На нея се приписва ролята на неформален съветнически щаб на Първия. Именно професорът е автор на паметника на Тодор Живков в Правец заедно с арх. Лозан Лозанов, издигнат за 70-годишнината на Живков през 1981 г.
Тандемът е автор на Паметника на Съединението в Пловдив. На Минеков е и фигурата на Владимир Димитров - Майстора пред СБХ на ул. “Шипка” 6 в София. Повече от половин век участва редовно в общи художествени изложби на СБХ и в представителни изложби на българското изкуство в чужбина. Негови творби са в Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, градските галерии в Бургас, Варна, Пазарджик и др.
Вежди Рашидов изказа съболезнования на семейството и близките на големия скулптор. “Творческата диря, която той оставя за бъдещето, е ярка и видима. Светла му памет!”, заяви Рашидов.