- На 2 октомври пред урните, във вторник кабинетът “Петков” сдава властта на служебния
- Донев е 57-ият премиер на България
- Оксфорд сменя Харвард
Предизвестено с правителство №100 на България (и безпрецедентно 4-о служебно, подредено от един и същи държавен глава) президентът Румен Радев даде няколко знака на партиите и обществото. Че залага на експерти, независимо с какви партии са свързани, но и че не пропуска възможността да потърси реванш. И че фокус на служебното му управление ще са доходите на хората в кризата.
Затова, както “24 часа” пръв писа още в деня на вота на недоверие, свалил кабинета “Петков”, премиер става Гълъб Донев. Той е 57-ият премиер на страната.
Освен като безспорен експерт по доходи и заетост социалният министър от последните два служебни кабинета е известен като човек, който може да говори с всички и е ценен и от левите среди, с които през годините бе свързван, и вдясно.
И друг експерт по социална политика влиза в главна роля - Лазар Лазаров знаково ще е вицепремиер.
Най-верния си човек праща Радев от другата страна на “Дондуков”
- Димитър Стоянов. Новият военен министър бе сред най-отявлените противници на избора на американските F-16 за нови бойни самолети на ВВС. А до есента България трябва да се произнесе по офертата за втората осмица.
Трима видни опозиционери на Нинова влизат в служебния кабинет - Крум Зарков, Весела Лечева и Явор Гечев, които поемат съответно правосъдието, спорта и земеделието.
А негов говорител става Антон Кутев - един от най-яростните противници на официално “Позитано”, който бе гласът на служебните правителства и миналото лято. Тогава той поиска оставката на Нинова като лидер и тя обяви открита война на президента, а Кутев напусна партийното ръководство.
И вицепремиерът Атанас Пеканов се явява контрапункт на политиката на досегашната коалиция, след като Кирил Петков и Асен Василев пренаписаха плана за възстановяване, с който младият икономист се гордееше. Роденият в Атина
31-годишен Пеканов е най-младият член на кабинета
Начело на МВР пък застава Иван Демерджиев - предишният служебен правосъден министър, който очакваше кариера в КПКОНПИ, преди мантрата на “Промяната”, че Бойко Рашков трябва да я оглави, да се превърне във въпрос на живот и смърт (в случая буквално - защото доведе до разпада ѝ) за управляващата коалиция.
Любопитен детайл е и символичната смяна на Харвард с Оксфорд и други престижни европейски вузове, откъдето имат диплома много от новите министри. Александър Пулев поема иновациите и растежа като магистър по финанси именно от Оксфордския университет, бакалавърската му степен пък е от Университета в Мейн.
Транспортният Христо Алексиев е с квалификации от Импириъл Колидж Лондон и Бизнес училището на Оксфордския университет.
Магистратура по международни икономически отношения от Калифорнийския университет има новият енергиен министър Росен Стоянов. Правосъдният Крум Зарков е възпитаник на Сорбоната, а икономическият Никола Стоянов има 2 магистратури в Мюнхенския университет. Харвард на Кирил Петков и Лена Бориславова все пак остава представен от Атанас Пеканов, който е писал дисертация там.
Вижте всичко за новите министри тук.