Паркинг с 13 места на ул. "Тодор Каблешков" в подножието на Сахат тепе в центъра на Пловдив е взет със служебен абонамент. Поставена е и бариера.
"Кой сложи преградата, за да ползва местата", пита общинската съветничка от "Демократична България" Веселина Александрова. Тя е отправила въпроса до голямата община още в началото на юни и отговорът трябваше да дойде до 23-и миналия месец. Но така и не го е получила, а вече сме края на юли.
За същия паркинг имаше предложение до общинския съвет още през февруари т.г. да се отдаде на транспортния бос и строител Илиян Филипов, тъй като в близост се намира хотела му. Тогава обаче вносителят зам.-кметът Величко Родопски оттегли предложението.
"Оказа се, че паркингът е взет с друга хватка - като служебен абонамент чрез две фирми, които водят към споменатия бизнесмен. На едната са дадени 5 места, а на другата - 4. Това на практика е почти целия паркинг", коментира Александрова. Тя и колегите й останали изненадани, когато преди месеци видели, че пространството е заприщено с бариера.
"На служебен абонамент няма право никой да спира освен този, който е платил за него", разясни Александрова, която е юрист.
Тя продължава да се интересува кой е допуснал поставянето на бариерата, след като хълмът е природна забележителност и по принцип не може да има там паркинг. Кой е собственик на самата преграда - общината или частния ползвател. Съгласувана ли е с екоминистерството и дори с ДАНС при положение, че точно там се намира БНТ-Пловдив, а това е стратегически обект, пита още съветничката.
"Служебният абонамент е с валидност от 8,30 до 18,30 часа. Но как извън тези часове граждани могат да паркират свободно, след като има бариера", недоумява Александрова. След отправеното питане общинската наредба била променена, като се давало възможност служебният абонамент да е валиден седем дни по 24 часа.
Преди зам.-кметът Величко Родопски да оттегли предложението си през февруари за отдаване на паркинга, разговаряхме с Илиян Филипов. "Ще изградим осветление и видеонаблюдение", каза тогава той пред "24 часа". И обясни, че там непрекъснато скалите биват драскани с графити и общината харчела средства да ги чисти, а след което шарениите се появявали отново.
"Ще осигурим достъп на Общинска полиция до записите от нашите камери, за да може да хваща нарушителите", посочи още Филипов.