Тв разследване доказа, че отстоянията до взривните складове, а не дейността на кариерите са истинският горещ картоф за държавата
Годината е 2002-а. Открит е околовръстният път на с. Белащица. Той е изграден след решение на община Родопи с помощта на концесионерите на близките кариери и целта му е да изведе от селото тежкото движение.
Десет години по-късно селото се е удвоило, поголовно са сменяни статути на земеделска земя в урбанизирана територия, а околовръстният път вече не е обиколен, а втори централен път за селото. Около него се издига пловдивският Бевърли Хилс – така местните наричат новата част на селото, която впечатлява с луксозни къщи, собственост на бизнесмени, адвокати, нотариуси, висши държавни служители, лекари и др. Разрастването на селото обаче върху бивша пустееща земеделска земя се случва в нарушение на закона и със знанието и съдействието на всички отговорни институции в Пловдивска област.
Това установява разследване на журналистката Валя Ахчиева, която тръгва по горещите следи на въпроса “Възможно ли е мирното съжителство между хора и кариери?”
Възможно е! Стига обаче институциите да си вършат работата, да прилагат закона и да упражняват ефективен контрол. Нищо от това не се случва вече години наред в община Родопи, където близо 50 години функционират двете кариери за добив на инертни материали над с. Белащица.
Съвместителството между урбанизирана зона и кариерен комплекс, който добива инертни материали чрез взривен способ и на чиято територия е разположен взривен склад с 50 т. взривни вещества, се регламентира от Наредба за отстоянията до складове с взривни материали на МРРБ. Именно тя е нарушена в случая, тъй като
вместо на отстояние от минимум 1100 м най-близката къща се намира на обезпокоителните 407 метра от взривовете,
показва разследването. Не само че съществуването на тази действаща наредба се оказва изненада за институциите, но нещо много по-страшно – те не подозират и за съществуването на напълно законния, лицензиран склад за взривни вещества, който по настоящем се намира върху имот - собственост на единия от концесионерите на кариерата.
Разследването пита директора на РИОСВ - Пловдив, на какво разстояние трябва да са къщите до взривни дейности.
“Общината трябва да мисли за това нещо”, отговаря Ивайло Йотков, прехвърляйки горещия картоф с отстоянията към местната власт. А това е само едно от многобройните прехвърляния на неудобната тема в разследването. Министерството на енергетиката казва, че след отмяната през 2011 г. на Наредба 7 на Министерство на здравеопазването, която е регламентирала назад във времето отстояния от 2000 м, сега отговорността е на РИОСВ. РИОСВ твърди, че отговорността е на общината и РЗИ. А РЗИ насочва прожекторите към кмета и главния архитект.
Съвсем изненадващо главният архитект на община Родопи Атанас Недевски, който е на поста повече от 15 години и заедно с кмета има пряко отношение към издаването на подробните устройствени планове (ПУП) за строежи на къщи, вили, фабрики, хотели и болници, признава: На последния съвет гледахме над 30 ПУП-а за промяна на предназначението на земеделски земи. Точно този случай – в земеделска земя, в средата на къра, сред черешите и царевицата се застроява, защото министерството и нашето законодателство допуснаха да се строи и да се променя предназначението на земеделска земя, на един парцел или на група парцели. Или на група от имоти, за да станат за застрояване. А какви са правилата за общественото здраве, пита разследването: Няма ги! Няма правила за обществено здраве!, казва арх. Недевски.
Изглежда, проблемът не се вижда единствено от кмета на община Родопи Павел Михайлов. Той в разследването е видимо изненадан от преобърнатата позиция на арх. Недевски, който, притиснат от фактите, на практика признава същината на проблема – че
не кариерите трябва да се затварят, а селото да не ги доближава повече в нарушение на закона
Откакто е на власт, кметът Павел Михайлов неотлъчно заема страната на инициативния комитет “Стоп на кариерите в Белащица” и застава срещу кариерите - нищо, че част от концесионните такси подпомагат сериозно бюджета на общината. И в разследването той е категоричен: Срокът им (на кариерите) изтича 2020-а и 2021 година. И тъй като общият срок според Закона за подземните богатства е 50 години, а кариерите работят от 1972 г., би трябвало да не се подновява този концесионен срок. Той е изтекъл безвъзвратно, казва кметът.
И спестява факта, че област Пловдив, част от която е и община Родопи, е на първо място по освободени от работа от началото на 2022 г. Няма и как да е иначе, когато местната власт отказва да балансира между хората и кариерите, които осигуряват не само материал за всички строежи и ремонти в областта, но и препитание на цели семейства от района. Съвсем отделен е фактът, че по закон 50-годишният срок за добив на инертни материали започва да тече от началото на концесионните договори, а не от експлоатацията на кариерите.