Получихме обезщетения за насажденията, които бяха унищожени от градушката на 31 май, но не в размера, който очаквахме. Средствата не покриват загубите ни. Това съобщиха за "24 часа" земеделци от Садово и Чешнегирово. Продукцията им беше съсипана на 31 май, след като беше наложена забрана да се стреля с ракети по градоносните облаци с мотива, че в района прелита самолет. Последваха протести на пострадалите фермери, които настояха държавата да ги компенсира за щетите. На 7 юни премиерът Кирил Петков и министърът на земеделието Иван Иванов огледаха на местата на пораженията от градушката и обещаха на претърпелите щети селскостопански производители, че до месец ще бъдат компенсирани.
Днес по банковите сметки на фермерите бяха преведени средствата, отпуснати от държавен фонд "Земеделие".
"Парите, които получих, покриват едва 1/6 от претърпените щети, а те са за 60 000 лева. Имах съмнения, че така ще стане, и познах", заяви фермерът от Садово Йордан Андреев, който заедно със съпругата си Тинка отглеждат патладжани, домати, чушки и зеле. Двамата останали изумени колко много се оказали пострадалите от природната стихия.
"На протестите и блокадите се събирахме не повече от 35 души, а когато премиерът Кирил Петков каза, че ще бъдем компенсирани заявления подадоха над 2000 души. Явно мнозина чакаха друг да им свърши работата", добави Йордан. Въпреки трудностите заедно със съпругата си успели да засадят продукция отново и се надяват природата да не поднесе отново някоя неприятна изненада.
"Ние не сме схемаджии. Продължаваме работа, докато не ни откажат", завърши Андреев.
В същото положение е и Васил Василев от Чешнегирово.
"Засадих 92 декара с пъпеши, тиква и целина. Градушката ги съсипа. Щетите бяха за 90 000 лева, а ми платиха едва 15 000", каза той. И добави, че в тази жега само на ден за работа на 11-те си бензинови помпи плаща по 120 лева. Вдигнали са се и разходите за разсад и торове. Отделно купува дрон и трактор.
"Цялото семейство работим на полето. Но явно нашите проблеми не трогват особено управляващите", заяви Василев.
Кметът на Чешнегирово Христо Атанасов добави, че при по-добра организация е можело хората да си получат по-рано обезщетенията.
"Кому беше нужно да се стига до блокади на пътища, за да се намеси държавата и да помогне на пострадалите хора. Дано в бъдеще да няма повече такива случаи", коментира кметът.