“Благодаря, благодаря. И сърцето на банкерите понякога се използва”. С тези емоционални думи Марио Драги обяви, че се оттегля в Камарата на депутатите 522 дни след като стана премиер на Италия.
Коментарът за сърцето му бе провокиран от вица, който сам разказа преди дни на вечеря в Рим с чуждестранни журналисти: Попитали пациент, нуждаещ се от трансплантация на сърце, дали иска това на здрав 25-годишен мъж, или предпочита това на 86-годишен банкер. Искам това на банкера, отвърнал той. Как така, та той е на 86 г., казали му. Няма значение, то е на банкер, значи никога не е било използвано, отвърнал болният.
Предсрочните избори в Италия вече са на прага, след като президентът Серджо Матарела прие оставката на Драги, и най-вероятните дати са 25 септември или 2 октомври. Въпреки че мнозина се надяваха чудото да се случи и Драги да остане начело на правителството, това не стана и вина има основно популисткото движение “5 звезди” на бившия премиер Джузепе Конте, което предизвика кризата. Три от партиите от мнозинството не застанаха зад Драги във вота на доверие, въпреки че той поиска това като условие, за да остане на поста си.
74-годишният бивш банкер от Европейската централна банка Драги и министрите му ще останат само за изпълняването на обикновени административни дела. Това ще стане до одобряването на следващото правителство. Премиерът в оставка може да присъства на всички международни срещи на високо равнище и да представя Италия. Основният дефект на сегашната ситуация е обаче, че той няма право повече да иска вот на доверие в парламента, за да проправя пътя на реформите в различни сектори, дори и най-необходимите, с цел да използва европейските фондове за възстановяване.
За пръв път в италианската история избори за парламент ще се проведат наесен. Досега това винаги е било избягвано с цел да бъде гласуван бюджетният закон, което става през есента. Според мнозина президентът Матарела ще свика възможно най-скоро предсрочните избори, за да може следващото правителство да одобри бюджета и той да бъде гласуван преди Нова година.
До 15 октомври трябва да се изпрати в Брюксел програмният документ за бюджета. Обикновено ЕС е толерантен в ситуациите със смени на правителства. Италия се надява това да стане и сега и с националния план за възстановявене, 55 цели от който трябва да се изпълнят до 1 януари.
Това беше третото правителство в рамките на този парламент, който ще бъде разпуснат от президента. Мнозина оценяват края на правителството на Драги като удар за Италия и за Европа, в чиято политика италианският премиер успя да се превърне в главно действащо лице.
Въпреки че технически Драги получи вот на доверие в Сената, в него не участваха “Форца Италия” и Лигата от дясноцентристката коалиция. В знак на остро несъгласие с политиката на партията на Берлускони тя беше напусната от две емблематични имена, свързани с него от началото на формацията – бившите министри Мариястела Джелмини и Ренато Брунета. На практика заедно с Лигата на Матео Салвини и с дясната “Италиански братя” на Джорджа Мелони “Форца Италия” предпочете да рискува с предсрочни избори. “Знам как се управлява Италия”, каза Джорджа Мелони, която вече загрява за следващ премиер, ако дясноцентристката коалиция спечели изборите. Нейната партия “Италиански братя” е сочена за фаворит от социолозите с 23,8%, или преди Демократическата партия и Лигата. Популистите от “5 звезди”, които бяха победител в предишните избори, биха се домогнали едва до мизерните 11,2 на сто. Това значи, че над две трети от сегашните му парламентаристи вече трябва да си търсят нова работа, което е и проблем, като се има предвид, че много от тях преди избирането си в парламента не са работили.
“Имахме си ферари, предпочетохме файтон”, коментираха в социалните мрежи за оставката на Драги много от поддръжниците му.