Съкращават сроковете за избор на шеф на антикорупционната комисия
Може ли до края на другата седмица да има избран шеф на антикорупционната комисия, след като парламентът приеме днес процедурните правила за това? Предположение в тази посока направи независимият Георги Георгиев в четвъртък.
Ден по-рано и соцлидерката Корнелия Нинова обясни, че сроковете в процедурните правила ще бъдат съкратени, но не се ангажира с конкретика преди приемането им от пленарната зала.
Предвидената в настоящия вариант процедура отнема около месец и не е ясно как тя може да бъде съкратена до седмица, коментираха депутати юристи вчера.
Избирането на Бойко Рашков
за шеф на антикорупционната комисия бе едно от условията, които ПП постави пред БСП за продължаване на разговорите в рамките на третия мандат.
Основните критики към кандидатурата му досега идваха от ИТН. Ива Митева обеща и вчера, че ще подкрепят процедурните правила, но не отговори в прав текст дали ще подкрепят Рашков. Дали ще е Бойко Рашков, или не, е въпрос на конкретни предложения. Ако сега кажа да - ще обезсмисля цялата процедура, а нали искаме публичност и прозрачност, отказа да отговори конкретно Митева.
Малко по-голямо съгласие има между партньорите по второто основно условие на “Промяната” - бързо приемане на закона за КПКОНПИ.
40 минути преди полунощ в четвъртък проектът, внесен от ПП, мина през правната комисия с 14 гласа “за”, четирима “против” и трима “въздържали се”. Против бяха депутатите от ГЕРБ.
За по-бързото му приемане
партньорите обсъждат скъсяване на процедури и извънредни заседания
Ще докажем, че има мнозинство за борба с корупцията, обясни соцлидерката Корнелия Нинова.
Това беше изискване на ПП и е една крачка към възстановяване на възможността да твърдим, че имаме общи цели и че се правят усилия в посока най-важната цел на това управление - борбата с корупцията, коментира и Христо Иванов от ДБ.
Митева обясни, че ИТН са подкрепили антикорупционния закон, за да стартира реформата, но напомни позицията си, че той се нуждае от преработване.
А независимите заподозряха, че ИТН само имитира готовност за съдебна реформа. Законът е внесен на 9 юни и след като досега няма предложения за промени в него, имаме искрени съмнения, че ИТН искат да участват в борбата с корупцията, коментира Георги Георгиев.
Внесеният проект
въвежда фигурата на разследващ инспектор
Тези инспектори и оперативни служители вече ще проверяват сигналите за корупцията. Те ще поемат всички престъпления, свързани с подкуп, търговия с влияние, безстопанственост, престъпления по служба, общо десетки в Наказателния кодекс. Инспекторите ще обжалват пред съда актовете на прокуратурата, която пък трябва да им докладва незабавно, когато откаже, прекрати досъдебно производство или внесе обвинителен акт срещу човек, разследван от инспекторите.
Откъде ще вземете разследващите служители, защото в настоящия момент те липсват. Дирекцията за разследване на корупцията е само на територията на София, обясниха обаче представителите на КПКОНПИ, които също бяха на заседанието на парламентарната правна комисия късно в сряда.
Зам. главният прокурор Даниела Машева каза, че даването на разследващи функции на комисията няма да постигне основните цели на закона. Тя обясни, че много внимателно трябва да се обсъди възможността
кога да се обжалва отказът
за образуване на досъдебно производство. И припомни, че са нужни промени в НПК и НК.
Законопроектът е полезен, каза Ивайло Дерменджиев, който е председател на Висшия адвокатски съвет. От ДАНС също го подкрепиха.
Разделяне на антикорупционната комисия на две, предвижда проектът. Едната ще е за борба с корупцията, другата - за отнемане на незаконно придобитото имущество, чието съкращение ще е КОНПИ, каквото беше до 2018 г.