- Като стратегическа грешка определиха ултиматума на “Промяната” за вътрешния министър депутати от останалите три партии
- Солова акция на червения политик спортист Ченчев обърка партньорите, че БСП ще връща изгонените руски шпиони. Не било вярно
Новите американски F-16, връщането на руските шпиони и нов договор с “Газпром” - тези три теми ще взривят коалицията дори още преди да се направи опит за правителство. Това се усети още в първия ден на консултации за третия мандат, започнати от БСП.
Изненадващо те стартираха с официално поставен ултиматум от “Продължаваме промяната”. Първо БСП да осигури мнозинство в парламента за приемане на закона за КПКОНПИ и за избор на Бойко Рашков начело на антикорупционната комисия, пък после разговори за премиер и министри, поискаха Кирил Петков и Асен Василев на 40-минутна среща.
Няма да се говори за структура и правителство, преди да са сигурни 121 гласа в парламента за програмата и за политики, потвърди след разговора и лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Условието на “Промяната” обаче е неизпълнимо, тъй като именно законът за разделяне на КПКОНПИ и кандидатурата на Рашков бяха една от темите, които внесоха най-голямо напрежение между партньорите след коалиционния развод. Зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов тогава обвини Петков, че иска “свой собствен Гешев”, а Ива Митева скочи, че законът е писан лошо и на парче. В отговор от ПП обвиниха хората на Слави в “откровени лъжи”.
Знак, че няма да има разбирателство по тази тема, бе и заявеното по-късно от шефката на кабинета на премиера в оставка Лена Бориславова ново ключово условие - приемането на законопроекта без редакции.
Ние сме за антикорупционният закон да се приеме, нека да видим нормите какви ще бъдат, как ще бъдат разписани и оттам нататък ще реагираме, коментира Любомир Каримански от ИТН. Те не обсъждали в групата кандидатурата на Бойко Рашков, но било по-важно какъв закон ще се приеме. Имало “не толкова разминавания, а уточнявания”, обясни Каримански за досегашните възражения на ИТН по предложения от ПП вариант.
Като стратегическа грешка обаче определиха ултиматума на ПП за Бойко Рашков депутати от останалите три партии от доскоро управляващата коалиция.
Не може да се поставя цялото правителство в залог на един човек,
след като знаят, че поведението и действията му не срещат одобрение от партньорите, коментираха неофициално от БСП, ДБ и ИТН.
А според техни колеги законът за КПКОНПИ е тема, до която този парламент няма как да стигне. Те дори подозират, че подобен ултиматум се поставя повече, за да бъде дразнен адашът на вътрешния министър в оставка - лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който през март бе арестуван от Рашков. Както се оказа по-късно според съда - затварянето на експремиера е било незаконно, въпреки че според Лена Бориславова е зарадвало мнозина в държавата.
Помолена да коментира противоречивите мнения за Бойко Рашков, Корнелия Нинова бе лаконична: “Обществото трябва да даде оценка за неговата работа. Всеки може да дава субективни преценки и мнения, но в крайна сметка оценката е на обществото.”
Ще преговаряме спокойно и аргументирано. Търсим мнозинство, което да е твърдо срещу сегашния модел на управление и което да подкрепя съдебната реформа, част от която е и КПКОНПИ. Ако подкрепят - подкрепят. Ако не - отиваме на избори, призна Нинова.
Тя обясни, че
БСП иска да положи усилия да бъде съставен кабинет и да има работещ парламент
Идва зимата - представете си, че трябва да наложим таван на цените, а това не може да стане без парламент, допълни Нинова. Целта е да има сигурност и спокойствие в държавата. Полагаме усилия, водим колегиален разговор с всички. Ако се получи - получи, ако не - отиваме на избори, повтори тя.
И въпреки че темата за съдебната реформа и промяната в КПОКНПИ бе сочена за основополагаща от тази коалиция, тя все пак ще остане на заден план, изместена и от напрежението между партньорите по другите 3 спорни въпроса.Появилата се буквално преди часове нова оферта за американски F-16 изнерви отношенията между партньорите по време на бюджетната комисия в парламента, която одобри промени в договора за самолетите.
Те са внесени от правителството и са относно боеприпасите, доставката на ракети, материали и услуги, радиосистемата и свързаните с нея поддръжка и оборудване. Но това ядоса червения Румен Гечев, който поиска американците да си изпълнят договора за предишните самолети, платени от правителството на Борисов, преди да се говори за нови.
Стана ясно обаче, че Министерството на отбраната е силно смутено от съдържанието на офертата
До 1 ноември България трябва да се произнесе по постъпилото от американска страна предложение за договор за втората доставка на F-16. Има срокове, които са доста кратки и ще зависи от това дали ще има работещ парламент, заяви министър Драгомир Заков.
Тук обаче той среща отпор от финансовия министър Асен Василев. Още през февруари, когато ГЕРБ поиска повече пари за отбрана в актуализацията на бюджета, той отсече: Няма да даваме пари, за да купим самолети на хартия.
Обтегнатите отношения на Петков и Василев с американското посолство, които партньорите им регистрират, ще се отразят на преговорите за самолетите, прогнозираха запознати.
В същото време Русия отхвърли всички лицензи за ремонти на самолети и докато дойдат F-16, България трябва да намерим заместващи. Обсъжданите варианти са или втора ръка от Европа, или да се ползват за определени часове машини на лизинг.
Източници от две от политическите сили в коалицията, която опитва отново да се сглоби, прогнозират, че договорът с “Газпром” и руските дипломати са другите две причини, заради които ще се провали и третият опит за правителство в този парламент.
Вицепремиерът в оставка Корнелия Нинова преди ден
обяви след среща с бизнеса, че те настояват за нов договор с “Газпром”
Особено след новите европейски санкции.
Солова акция на червен депутат, която не била съгласувана с ръководството на БСП, обаче взривила партньорите. Шефът на комисията по младежта и спорта Иван Ченчев изненадващо се изказа екстремно, че БСП ще върне и реабилитира изгонените за шпионаж руснаци. Източници от “Позитано” бяха категорични, че трябва да се спазват международните норми и правила, когато става дума за национална сигурност.
Не сме поставяли условия, тъй като този разговор беше проведен по време на приемането на програмата и в нея е записано, че ще положим усилия за възстановяване на отношенията с Руската федерация по дипломатически път и да не допускаме да се скъсват отношенията между двете страни, обясни и Нинова след срещата с “Продължаваме промяната”.
Отношенията с Руската федерация и към ден днешен не са прекъснати
- има руско посолство в София и българско в Москва, лаконичен бе пък Асен Василев.
По повод твърденията на БСП, че в програмата е заложено възстановяване на отношенията с Русия и договор с “Газпром”, Василев напомни: Ние и в момента имаме договор с “Газпром”, който фирмата не изпълнява. Ако “Газпром” започне да изпълнява договора, това трябва да бъде обсъдено от състав на Министерския съвет.
Нинова също цитира записаното в програмата, че България ще търси разговори с всички възможни доставчици на газ, което включвало и “Газпром”.
Според правителствени източници в последните дни имало оживени контакти за доставки на газ в няколко държави, сред които Алжир, Катар, Турция.
Изваждането на темата за “Газпром” на дневен ред точно сега обаче подхрани подозрението на ДБ и ПП. Според техни хора Нинова също осъзнава, че ще е много трудно да се състави кабинет и допускат, че БСП ще използва времето
да даде знак към озадачените от действията на правителството свои фенове русофили
и да ги върне обратно при урните при следващи избори.
Двете руски теми са особено болезнени за “Демократична България”, чиито симпатизанти и без това трудно ще преглътнат участието в кабинет с мандат на социалистите. Вероятно и затова от ДБ поискаха да са последни при преговорите. Не било ясно засега как Христо Иванов ще убеди своя електорат, че е разумно да се преговаря за нов договор с “Газпром” и за връщане на част от изгонените руски дипломати. Самият Иванов бил подложен на голям натиск от своите най-верни десни. Във фейсбук те го съветват да ходят на избори.
Не виждам какви преговори можем да водим с “Газпром” и за кое. Накрая ще изглеждаме срамно принизени. По-важно е да намерим газ от другаде, а най-важното, да използваме по-малко газ, коментира и Борислав Сандов от Зелено движение вчера.
Затова и е възможно “Демократична България” да предложи подкрепа, но без да дава министри, защото било дискомфортно да следва “пропутинската политика” на БСП. Това е споделял и самият Христо Иванов с депутати от ПП.
Любопитно е, че “Промяната” сякаш повече се притеснява от електората на “Има такъв народ”, отколкото от Корнелия Нинова. Вероятно защото разчита хората, гласували за Слави Трифонов досега, в едни следващи избори да пуснат бюлетина за Кирил Петков и Асен Василев.
Възможни били нови преговори с “Газпром”, но от името на “Булгаргаз”, а не на кабинета
Евентуални нови преговори с “Газпром” за дългосрочен договор за доставка на газ били възможни, но не и на правителствено ниво. Това е позицията на “Продължаваме промяната” относно записаното в програмата за нов кабинет подновяване на разговорите с руската компания.
Вариантът бил да се упълномощи “Булгаргаз” да търси доставчици на газ основно чрез търгове и да избира по количества и цени от кой да вземе.
Според запознати при разговорите с БСП вицепремиерътв оставка Асен Василев заявил, че той не би преговарял с “Газпром” отново заради това, че руснаците не изпълняват договора си, а не България. Както и заради превръщането на газа в оръжие в ръцете на Путин.