По цялото морско крайбрежие ловят най-вече иларии
Рибари си правят коридори в обраслото с трева Шабленско езеро
Сафридът се завърна неочаквано на север от Каварна заради захлаждането на времето. Рибата е обаче на малки пасажи и лодките хващат на 200 метра от брега по кило сутрин.
От брега край шабленската естакада уловите са по-добри на спининг. До 10 сутринта има регистрирани по 7-8 килограма сафрид. Добър улов става и вечер на лампа, но по-малко. На клатене с чепаре и на светлина до разсъмване се хващат по 4 килограма.
Край Варна обаче положението е доста по-зле. Лодките хващат само ако набарат някой случаен пасаж край Фичоза и Паша дере. Понякога се хващат риби на чепаре нощно време на лампа. В тази топла вода обаче се изисква много леко клатене.
Добре е чепарето да се пусне до дъното и леко да се отпусне. Само лекото поклащане дава сафрид от време на време. По принцип това време е най-доброто за ловене на ластик. Той е пуснат да се люлее леко само от вълната и рибите се хващат автоматично.
“В момента сафридът взима един път на синкаво чепаре, друг път на зеленикаво, трети път - на розово. Когато на каквото си поиска”, оплаква се рибар от Шабла. Той е забелязал, че в момента попчетата не искат нищо друго и кълват само на месо от по-дребен техен събрат.
Продължава нашествието на морските гарги. Цената им на лодкостоянката на Траката падна до 10 лева. За сравнение, сафридът на борсата във Варна, който е внос от Гърция, е 12 лева.
Доказателство, че рибата е вносна, са сардините на сергията
и морските езици, които явно са от Егея и се търгуват по 15 лева.
При тази ситуация ловенето на илария и платерина си остава основно занятие по морето. По всички плажове от Дуранкулак до Резово идват хвалби за уловени риби. Това лято те започват да кълват от 7 докъм 10 часа сутринта.
В същото време излезе заповед за забрана на улов на змиорка за следващите 5 години. Става дума за стопанския и любителския риболов на европейската речна змиорка във водите на територията на страната и в акваторията на Черно море, предвижда заповед на министъра на земеделието в оставка Иван Иванов.
Според нея при случаен улов на подобен вид риба той трябва да се върне във водния басейн,
от който е уловен, независимо от състоянието на змиорките, се казва още в документа.
Капитаните на риболовни кораби пък са длъжни да вписват в риболовния дневник всеки случаен улов на змиорка, като записът съдържа информация за теглото и размера на всяка уловена змиорка поотделно.
Любителите рибари, които уловят змиорки, също ще трябва да регистрират улова си при връщане на екземплярите във водата. За срока на действие на заповедта на земеделския министър няма да бъде позволено и пренасянето, съхранението, превозването, предлагането и продажбата на змиорки, уловени във водите в страната или в българската акватория на Черно море.
Заповедта се издава заради нуждата от прилагане на мерки за опазване на европейската речна змиорка, се казва още в документа с дата 8 юли 2022 г.
Междувременно рибари са принудени да влизат до шията във водата на Шабленското езеро. С телата си те разместват досадната трева и си правят коридор, в който да хвърлят за щука. Робският труд изисква 4-5 часа ходене напред-назад във водата.
Езерото изцяло е покрито с водорасли и никой досега не се е наел да го почисти. За сметка на това във всяко водно петно без трева веднага се появяват големи щуки.
Каленикът отново се появи на Дуранкулак
Бургас се напълни с раци паяци
Линът или каленикът се появи отново на Дуранкулашкото блато. Има екземпляри по 1,2 кг. Слуховете, че този вид, който се появи преди 10 г., е изяден от щуката, засега не са верни. Привнасянето на този хищник обаче накара лина да се крие денонощно в тръстиките и да не се хваща на въдица.
Преди да изчезне преди 3 г., линът налиташе основно на черния местен блатен червей. Два огромни червея, закачени на кръст, правеха лина агресивен. Успехите бяха на плувка, като стръвта трябваше да лежи на дъното. Сега линовете проявяват шаранджийския си произход и навярно заради нарастването кълват на суха царевица. В блатата из България се ловят най-вече на сладка царевица от консерва.
На Дуранкулак се размърдаха белите риби. Засега обаче става дума за индивиди до 2-3 кила. Сомовете също се активираха и се хващат мъници до 6 кг.
Раци паяци нахлуха в Бургаското пристанище и удивиха местните рибари. Грозните твари са характерни и за Черно море според науката, но се смятаха за отдавна изчезнали.
Раците паяци се крият във водораслите и са готови да ущипят всеки плувец. Те ядат всичко - от водорасли до риби.
Линът е деликатес, когато е на фурна
По принцип повечето рибари пържат лина с царевично брашно, както шарана. За истинските гастрономи обаче препоръчваме лин на фурна, за да е насладата от розовото му месо по-пълна.
За една риба трябват 200 мл оцет, скилидка чесън, по чаена лъжичка мащерка, риган, семе от копър, зехтин, 1 лимон, щипка сол и черен пипер.
Почистената риба се оставя с главата, измива се с вода и оцет. Слага се в тава за печене и се посипва с подправките, зехтина и лимоновия сок. После се добавят прясна мащерка, чесън и семена копър, които са смачкани заедно. С тази смес рибата се намазва преди слагането във фурна.