С обхват от около 80 км, основното предимство на системата е, че поразява цели далеч зад вражеските линии
За две седмици украинската армия нанесе 14 успешни удара по руски складове за боеприпаси и военни бази на окупираната от Русия източна територия. Това се похвали украинската служба на BBC в понеделник.
Ден по-късно бе съобщено за поредния ударен склад, взривен благодарение на дарените от САЩ ракети HIMARS. Огромното огнено кълбо бе определено като поредния болезнен удар срещу военната кампания на Путин. Най-малко 7 души бяха убити, включително генерал-майор Артем Насбулин - поредна значима жертва сред редиците на Кремъл.
В склада в Новая Каховка в окупираната от руснаците област Херсон се съхранявала амониева селитра, използвана за експлозиви.
Неочаквано Русия призна за ударите,
като Владимир Леонтиев, назначен от военно-цивилната администрация на окупационните сили, уточни, че те са били извършени от ракети HIMARS.
От една страна, Русия вече раздава паспорти на местните жители в региона и се стреми да го постави под свой постоянен контрол, а от друга - Украйна обещава да си го върне. Преди пристигането на американската лека система за залпов огън в края на юни окупираният от Русия южен град Херсон бе извън обсега на украинските сили.
Не е напълно ясно дали HIMARS са използвани във всички успешни украински удари през последните седмици, но според Би Би Си изключителната точност на поразяване сочи именно към тези ракети.
Наблюдатели, както и украинското правителство, подчертават, че американските HIMARS са оказали значително положително влияние на военния капацитет на Украйна.
Резултатите са впечатляващи, като се има предвид, че Украйна досега е получила само девет системи HIMARS. Администрацията на американския президент Джо Байдън обеща още четири в допълнение към девет други, обещани от съюзниците. “Вероятно най-добрият пример за тази подкрепа са HIMARS, които
промениха играта на фронтовата линия”,
написа украинският министър на отбраната Олексий Резников в туитър, докато американците празнуваха собствения си Ден на независимостта на 4 юли.
Прокремълски фигури изразиха рядка публична загриженост, след като доставените от Запада оръжия позволиха на Украйна да извърши серията успешни атаки срещу руски цели далеч зад фронтовите линии. Според Игор Гиркин, бивш командир на сепаратистките сили в Източна Украйна, Русия е претърпяла “големи загуби както в хора, така и в техника” за по-малко от седмица. “Руските системи за противовъздушна отбрана... се оказаха неефективни срещу масирани удари от ракети HIMARS”, написа в телеграм Гиркин. “През последните 5-6 дни бяха ударени повече от 10 големи депа за артилерия и други боеприпаси, няколко нефтени депа, около 10 командни центъра и приблизително същия брой пунктове за събиране на войски”, добави бившият бунтовнически командир.
Александър Сладков, виден военен кореспондент на държавната телевизия “Русия 1”, каза в понеделник, че Украйна е атакувала успешно руски командни центрове. “Украинските ракети и артилерия няколко пъти са поразявали центрове за вземане на решения. С резултат. Центровете са малки, но важни”, съобщи Сладков в телеграм.
Какво представлява HIMARS?
Създадена от военния производител “Локхийд Мартин”, HIMARS е съкращение за високомобилна артилерийска ракетна система (High Mobility Artillery Rocket System). Официално обозначена като M142 HIMARS, системата се състои от стартова капсула, способна да изстреля шест управляеми ракети, монтирани на камион.
С обхват от около 80 км, основното предимство на системата пред практически всеки друг тип артилерия на бойното поле е, че нейният обсег ѝ позволява да поразява депа и командни центрове далеч зад вражеските линии, без да рискува да последва незабавна контраатака. Капсулата с изразходвани боеприпаси може да бъде презаредена само за минути от обучени войници.
И все пак има една ключова разлика - M142 не е тежко верижно превозно средство като танковете например, а вместо това използва шаси с три оси. Благодарение на лекото си тегло HIMARS също така е лесно транспортируема, така че може да се използва на иначе труднодостъпни места.
В експлоатация от 2005 г., HIMARS се считаше за жизненоважно оръжие в операциите срещу “Ислямска държава” в Ирак и Сирия.
Пенсионираният генерал-лейтенант Марк Хертлинг, бивш командир на американската армия в Европа и чест коментатор, анализиращ войната, похвали HIMARS като най-добрата оръжейна система. “По-гъвкава, по-малко необходимо обучение, по-малко поддръжка”, написа той в края на май.
След инвазията на 24 февруари администрацията на Байдън твърди, че е предоставила $ 4,6 млрд. помощ на Украйна и е одобрила допълнителни $ 40 млрд., включително артилерийските ракетни системи M142.
Още преди военната помощ да бъде официално одобрена, Пентагонът вече бе започнал да ги препозиционира в Европа, тъй като изчисли, че ще са необходими около три седмици, за да бъдат обучени украинските сили да управляват и поддържат M142.
Докато използването на HIMARS от Украйна несъмнено нанася тежък удар върху руската операция,
Киев продължава да се въздържа от нанасянето на удари по цели в Русия
Такова обещание дали властите към Вашингтон.
Ако Украйна все пак започне често да обстрелва цели, разположени в границите на Русия в бъдеще, Киев рискува да си навлече гнева на САЩ. Такива удари обаче ще усложнят и вътрешната политическа картина, създадена от Москва, че нейното нахлуване в Украйна не засяга пряко Русия. Това ще окаже допълнителен натиск върху публичната концепция на руския президент Владимир Путин за войната като ограничена “специална военна операция”, потенциално разбунвайки руската общественост.
Засега американските HIMARS се оказаха мощно оръжие за тормоз на руските логистични и командни системи, подкрепящи нейното нахлуване в Украйна. Необходимо е обаче повече време, за да се оцени техният действителен ефект върху руските операции и да се види дали Киев ще продължи да избягва удари по цели в Русия.