Стопаните се притесняват от ухапванията от кърлежи, но истинската опасност са именно тези нематоди. Те идват у нас не заради войната, а защото се смята, че в Украйна е имало огнище на тази болест, а ларвите на комарите идват по Дунав
Kоварна болест, докарана от пясъчни комари, идващи от Украйна, поразява кучетата ни, а в първите 6 месеца е неоткриваема. При дирофиларията паразитен червей нематод се развива в сърцето и симптомите се забелязват едва след половин година. Затова популярно наричат болестта сърдечен глист.
Комарите пристигат по вода - през Черно море и по Дунав. Всъщност става дума за поколенията на насекомите, които идват от Украйна. Дали са заразени още оттам, или прихващат болестта в Румъния, не е ясно. Знае се само, че именно пясъчните комари са само междинен преносител.
Те прихващат болесстта от други животни, което значи, че куче може да предаде, макар и непряко.
През следващите 10-14 дни поетите микрофиларии се развиват в комара до ларви. Едва тогава са способни да заразят друго куче и да се пренесат в кръвоносната му система след ухапване. За съжаление, човек няма да разбере, поне не през първите 6-7 месеца. Толкова трябва на микрофилариите да достигнат сърцето и белодробните артерии, където се развиват до зрели паразитни червеи, на свой ред произвеждащи микрофиларии, обясняват от “Хемолайф” - организация, която представлява банка за кучешка кръв.
“Кучетата могат да проявят симптоми години след като са били заразени. Дотогава обаче дирофилариите бавно увреждат белите дробове и сърцето”, казва д-р Любомир Търпов.
И добавя, че сред признаците попадат слаба, но постоянна кашлица, отказ от движение, слабост дори и след лека активност, понижен апетит, загуба на тегло. А това може да доведе до сърдечна недостатъчност, тъй като притокът на кръв е затруднен. Най-честият признак за това е събирането на течност в коремната кухина и подуване на корема. Това са общите симптоми, самата болест има няколко степени.
Първата е лека, или няма признаци, или се характеризира с кашлица и лесна умора, без рентгенографски изменения. Втората е подобна, забелязва се и слабо отслабване. “Рентгенографски можем да говорим за дилатация на дясната камера на сърцето и/или леко увеличение на пулмонарните артерии”, казва д-р Търпов. Наблюдава се и лека анемия, хематокрит от порядъка на 20-30%.
Тежка е третата степен. При нея има отслабване до кахексия, умора дори от леки натоварвания, честа кашлица и/или задух, и/или дясностранна сърдечна недостатъчност. Четвъртата е фатална без оперативна намеса, а след нея шансовете на животинката са като при трета степен.
Повечето кучета, заразени с дирофилариоза, могат да бъдат лекувани успешно. Неоперативно това включва два етапа. Първият е елиминиране на възрастните индивиди чрез адултицидна терапия и техните ларви - т.нар. ларвоцидна терапия. Важно е това да се постигне с минимум вредни ефекти от използваните лекарства и минимална степен на усложнения, причинени от умиращите дирофиларии. В противен случай кучето може да развие белодробен тромбоемболизъм, казва д-р Добромир Митев. Заради това след диагностиката на заболяването е добре лекарят да определи риска от назначаването на терапията, оценка на нормалната функция на сърце, черен дроб и бъбреци.
Заразени кучета, които нямат проявени симптоми или имат леки признаци на заболяването, се лекуват със сравнително висок процент на успеваемост в лечението. При тях прогнозата е благоприятна. При напреднали случаи на дирофилариоза е нужно и хирургичното отстраняване на паразитите Успоредно със специфичната терапия е добре да върви и симптоматична терапия – сърдечни средства, витамини, микроелементи, покой.
Шест месеца след провеждане на лечението се прави контролен тест и ако той е отрицателен, вашият домашен любимец се смята за излекуван. Дори неоперативно, лечението е скъпо, тъй като препаратът, който използват лекарите, не е наличен у нас и се внася от чужбина. Повечето кучета се влияят добре от терапията.
“Спарки беше доведен в клиниката за преглед и лечение заради кашлица и затруднено дишане. Въпреки няколкодневното лечение Спарки не се подобряваше, това наложи да се направи тест за дирофилариоза, който излезе с положителен резултат. След това пуснахме ехокардиографско изследване, с цел да се видят промените в сърцето и белодробната артерия и да се определи рискът от лечението. След започнатата терапия Спарки се чувства добре и за щастие, няма усложнения”, описва случай от практиката си д-р Георги Киряков.
Затова е по-добре да се вземат превантивни мерки за избягване на болестта. Лекарите препоръчват профилактика, най-добре 2 пъти годишно. Има и каишки и препарати, които помагат да не се стига до заразяване. Съществуват и тестове за диагностициране.
Профилактичните препарати е препоръчително да се прилагат ежемесечно през месеците на активност на комарите. Обикновено използваните медикаменти са ефективни и срещу други вътрешни паразити по кучетата (кръгли червеи). Така се гарантира пълна защита на домашния любимец. Когато медикаментите се прилагат правилно и по график, дирофилариозата може напълно да бъде предотвратена. А и самата профилактика е доста по-евтина от лечението. Не крие и почти никаква опасност за животинчето.
Стопаните се притесняват от ухапванията на кърлежите, но всъщност истинската опасност са комарите.
Немска овчарка, заразена с дирофилария, едва се движеше, когато ни я докараха преди няколко дни, казват ветеринари. Епидемиологично е важно да се пресече инфекцията, защото, ако попаднат в организмите на бездомни кучета, вероятно ще се образува огнище на болестта и у нас.
Не може да се твърди, че болестта се е развила заради войната в Украйна. Но огнищата се развиват, когато има голямо количество скитащи и необезпаразитени кучета. Не са описвани случаи на дирофилария при хора засега.
Препоръките на ветеринарите са едри породи, които се отглеждат дворно, освен обезпаразитяване да бъдат предпазвани и обичайни репеленти. Както и да не се оставя край тях застояла вода, където комарите се размножават.