Двама от всеки трима италианци ще отидат във ваканция през лятото независимо от рекордно високите цени, COVID и войната в Украйна. Така твърди изследване на „Ю Тренд”, публикувано във в.”Стампа”.Жителите на Апенините са готови да похарчат парите си, но да си отдъхнат на море. Релаксът там е по-предпочитан от ваканцията в планината или в градовете на изкуството. Най-желана от италианците е Сицилия, а после – Пулия.
Според Конфедерацията за защита на потребителите сегашната лятна ваканция на италианците ще бъде най-скъпоструващата от последните 50 години. Тенденцията е цените да се покачат още повече.
Миналогодишната лятна ваканция на италианците беше доминирана от страховете около COVID епидемията, а сега опасенията са свързани и с инфлацията, с войната в Украйна, с катастрофалните последици от климатичните промени. И въпреки всичко това, тези фактори не са отказали италианците от желанието им да заминат на почивка, като се има предвид, че двама от всеки трима ще го направят. През лятото на 2020 г. пандемията беше отказала от ваканция половината от италианците.
Според анкетираните италианци 74 на сто от тях твърдят, че поскъпването оказва влияние само върху избора на място за почивка. Страховете от войната в Украйна са най-високи у по-възрастните жители на Ботуша, докато по-младите се притесняват от високите цени на услугите. 12% от италианците казват, че ще отидат във ваканция в чужбина, докато миналата година този процент е бил 7.
Според Конфедерацията за защита на потребителите 10-дневна лятна ваканция ще струва средно с 15-20% повече от 2021 г. През миналата година се е плащала средна цена от 996 евро за ваканция, докато сега се харчи средно по 1195 евро за същите дни релакс. Националните полети струват с 33% повече, в сравнение с миналата година, докато тези за чужбина са със 124% по-скъпи от 2021 г.
За онези, които пътуват с кола, бензинът ще излезе с 27,7% по-скъп, а дизелът дори с 37%.Фериботите са поскъпнали с над 18%, докато са поевтинели с 10% билетите за влаковете. Нощувките в хотели пък ще излязат с над 21% по-скъпи, баровете и ресторантите – с 4,6% повече, докато хранителните продукти струват с над 9% повече от миналата година. Билетите в музеите и галериите са поскъпнали с 3,2%, докато концертите, киното и спектакълът струват с 2,3% повече. Плажовете пък прилагат по-високи с 5-15% цени за услугите си.