В средата на ноември се очаква раждането на 8-милиардния жител
България може да загуби до 20% от населението си в периода 2022-2050 наред със съседна Сърбия и други европейски страни като Литва, Латвия и Украйна, съобщи ООН в годишния си доклад за световното население. Хората на земята днес са 3 пъти повече спрямо средата на ХХ в. и се очаква още в средата на ноември да се роди 8-милиардният жител.
Докато в едни страни броят на хората стремително намалява на фона на застаряващо население и ниска раждаемост, Китай и Индия продължават да се съревновават за най-гъстонаселеното място в света, като се очаква Индия да измести първенеца през идната 2023 г. Тогава предстои и Китай да изпита абсолютен спад на населението си. Двете страни са представители на районите с най-голям брой жители в света, като във всяка от тях живеят повече от 1,4 млрд. души през 2022 г.
Световното население може да нарасне до около 8,5 млрд. през 2030 г. и да добави 1,18 млрд. през следващите две десетилетия, достигайки 9,7 милиарда през 2050 г. Повече от половината от прогнозираното увеличение на хората по света между 2022 г. и 2050 г. се очаква да бъде концентрирано само в 8 държави, които не са част от напредналия свят - ДР Конго, Египет, Етиопия, Индия, Нигерия, Пакистан, Филипините и Обединена република Танзания.
Това са места, на които условията за живот не са благоприятни, затова и част от тях предизвикат големи бежански вълни. Такива са Пакистан и Индия, които за периода 2010-2021 г. са напуснати съответно от 16,5 млн. и 3,5 млн. души.
Предвижда се броят на хората в 61 държави или области да намалее с 1% или повече между 2022 г. и 2050 г. За България, Сърбия и балтийските страни данните са застрашителни - очакват се загуби в размер на около 20% от населението. Това се предвижда за местата, които се обитават от най-малко 500 хил. души.
В световен мащаб за 2022 г. мъжете са малко повече от жените - 50,3%, на фона на 49,7% за представителите на нежния пол. Общата раждаемост е спаднала значително през последните десетилетия на много места. Днес две трети от световното население живее в страна или област, където се пада средно една жена да ражда 2,1 пъти. Тези данни са необходими в дългосрочен план за нулев растеж на населението при условия на ниска смъртност.