Финансовото министерство на САЩ е започнало прекратяване на данъчен договор с Унгария, след като премиерът Виктор Орбан провали с ветото си решение на ЕС за одобряване на световната сделка за минимална ставка на корпоратувния данък, прокарвана от администрацията на президента Джо Байдън, съобщи bg-voice.com.
Процедурата ще приключи към края на годината.
В изявление на министерството от петък се посочва, че договорът, датиращ още от 1979 г., вече е с твърде едностранно действие и не носи ползи на американските инвеститори и предприемачи.
“САЩ отдавна и при различни президенти имат притеснения за унгарската данъчна система и договора с Унгария. Обсъждали сме ги с унгарската страна от миналата есен насам, но предприемаме тази стъпка поради нежеланието на Будапеща да предприеме действия в отговор на тези притеснения”, допълва финансовото министерство.
Според “Уолстрийт джърнъл” реакцията на Вашингтон е контраудар срещу Унгария, превърнала се през последните месеци в пречка за проекта, прокарван от финансовия министър Джанет Йелън.
Даниел Бун, изпълнителен вицепрезидент на лобистката група Tax Foundation, коментира, че “анулирането на договора е сериозен ход и ще се отрази зле на бизнеса между САЩ и Унгария”
В САЩ има и симпатизиращи на неотстъпчивостта на Орбан, като двама конгресмени републиканци поздравиха с писмо унгарския посланик за това, че страната му брани “суверенното си право на собствени данъчни закони срещу натиска от държави с високи данъци”.
От 2010 г. Унгария свали корпоративния си данък от 19% на 9%, променяйки ефекта от договора от 1979 г. и американската позиция към него. САЩ са прекратявали подобен договор и преди, включително срещу Малта, друг член на ЕС.