Неадекватният и объркан шофьор вече намекна, че е упоен и бит във времето, когато бил “отвлечен”
Приказката за стълбата и полицайката Симона има нов сюжет
Още има висящи въпроси след катастрофата с футболистта Семерджиев. Въпреки изобилната информация по случая истина и лъжа се смесват и хората, които се вълнуват и преживяват трагичния случай, продължават да нямат ясна представа какво точно се е случило.
Била ли е полицайката Симона в колата на Георги Семерджиев, когато помете двете млади жени?
Носила ли му е стълба, за да се качи вкъщи, или му е помагала със съвети?Дрогирал ли се е и кога Георги?
Има ли полицаи, които умишлено са прикривали Семерджиев през годините, или става дума за неглижиране на случая му?
5 дни тези и още много други въпроси остават без категоричен отговор, а голяма част от първоначалната информация за събитията във фаталната нощ на вторник срещу сряда претърпя дори обрат. А за други ще се чакат експертизи, които категорично да ги докажат. “24 часа” опита да обобщи безспорните факти по случая.
23:00 ч., 5 юли, вторник: Черен джип “Ауди” минава с висока скорост на червен светофар в София и се удря в такси, което завива наляво, защото светофарът за неговата посока е светнал зелено. От удара аудито се блъска в асансьора на метрото, след което се разполовява. Задната част остава на пътното платно, а предната с шофьора тръгва по тротоара и премазва двете жертви. След това шофьорът изчезва. Дотук фактологията е безспорна.
Първата информация е, че Георги Семерджиев не е бил сам на мястото на инцидента, а до него се е возила жена. По-късно става ясно, че това е младата полицайка от Първо районно управление Симона Радева. За съпричастност на жена в случая с фаталната катастрофа намекна вътрешният министър Бойко Рашков още в сряда вечерта, когато бе в ресорната парламентарна комисия. Той обаче не поясни дали въпросната жена е била в колата, или е засечена в контакт със Семерджиев в часовете преди и след катастрофата.
9 юли, събота: Заседание на Софийския градски съд по мярката за неотклонение на Георги Семерджиев. Изобщо не става дума за спътница на Семерджиев при катастрофата. Той твърди, че нищо не помни, че е обявил колата за открадната, че бил отвлечен и бит. Съдът не приема обърканите му обяснения. И цитира показания на свидетелката Симона Радева, от които не става ясно, че е била на мястото на инцидента. А прокуратурата посочи, че след катастрофата Семерджиев е търсил съдействие от нея.
Ден по-рано, на 8 юли самата Симона Радева написа дълъг пост във фейсбук, след като е освободена, в който заявява, че съвестта ѝ е чиста. Какво и кога са си говорили двамата, още не е ясно.
Майката на Симона Радева обявява пред “България Днес”, че дъщеря ѝ не се е возила със Семерджиев по време на катастрофата - нямала и драскотина по тялото си.
Сряда, 6 юли: Излиза информация, че Симона Радева му е донесла стълбата, която е вторият спорен момент в историята. При катастрофата ключовете на Георги Семерджиев изпадат и той няма как да се прибере в жилището, което обитава.
Затова му е нужна стълба, с която да влезе през прозореца на апартамента на първия етаж. Освен че Радева му е донесла помощното средство, се появяват и информации, че това са направили нейни колеги от Четвърто районно управление. Безспорно младата служителка на МВР е познавала добре криминално проявения и осъждан бивш футболист и двамата са имали контакти. Но версията, че му е носила стълба, се опровергава от свидетели, разпитани от следователите. Те са служители в автомивката на Георги Семерджиев. Разказали са, че шефът им пристигнал на обекта минути след часа на катастрофата. Бил само с една маратонка и бързал. Взел стълбата сам. Автомивката е съвсем близо до жилището, в което Семерджиев беше задържан от полицията 12 часа след инцидента.
Времето, през което шофьорът се издирваше, защото избяга от местопрестъплението, е следващата въпросителна за хода на процеса
За него се знае, че редовно употребява дрога и алкохол. Хванат е да кара с положителна проба само три седмици преди катастрофата с двете жертви. Освен това е излежал присъда за притежание на кокаин и марихуана с цел разпространение. Бил ли е дрогиран, когато е помел Христина и Хариет, още не е ясно, защото експертизата на пробите не е готова. Но свидетели разказват, че веднага след инцидента е бил на мястото и се е държал неадекватно. В подобно състояние е намерен и от полицаите и следователите 12 часа по-късно, когато влизат в апартамента му.
Има хипотеза, че запознат с подобни случаи го е посъветвал да избяга от местопрестъплението още в минутите след инцидента. Дали това е Симона Радева, или друг, ще стане ясно по-късно. Според версията Семерджиев е осъзнавал, че е убил хора, докато е шофирал дрогиран. И дори пробата му да е положителна, може да изгради защитна версия, че е взел наркотици след катастрофата. Така 12-те часа на отсъствието му могат да обърнат наказателния процес срещу него и да изградят защитна версия за употреба на дрога след инцидента.
В събота на мярката за неотклонение Георги Семерджиев още бе неадекватен. Заедно с твърдението, че е бил отвлечен и не помни нищо, каза също, че е бил упоен.
Засега той е обвинен, че е причинил смъртта на двете млади жени по непредпазливост. Наказанието е от 5 до 20 г. затвор. За разлика от него Кристиан Николов, който е подсъдим за смъртта на Милен Цветков, бе обвинен по далеч по-тежък член на Наказателния кодекс - за умишлено убийство. Това е заради наркотиците, кото бяха намерени в кръвта му. Максималното наказание в този случай е доживотен затвор. Възможно е Георги Семерджиев също да бъде подведен под отговорност за умишлено убийство, но ако се докаже, че е шофирал след употреба на наркотици. В случая с Милен Цветков виновният шофьор остана на мястото и даде проба доброволно. При Семерджиев обаче има отказ от негова страна и се наложи да стане принудително с разрешение на съда два дни след катастрофата.
Разликата между двамата шофьори също е фрапираща. При Николов няма предишни нарушения, убит е само един човек.
Семерджиев има над 50 провинения на пътя и е убил двама.
Вече става ясно, че дълги години Семерджиев е нарушавал пътните правила и е извършвал нарушения и престъпления, но не е бил наказан. По този повод за пореден път МВР и прокуратурата влязоха в задочен спор - кой е виновен за чадъра над рецидивиста.
Най-красноречив е примерът със спирането му на 10 юни - 25 дни преди да убие Христина и Хариет.
Първоначалната информация бе, че е тестван за дрога на място, пробата му се оказала положителна, но отказал кръвна. А след това си тръгнал. В събота му повдигнаха две обвинения по този случай - за шофиране след употреба на наркотици и за фалшивата книжка. Спрян в 22,40 ч вечерта - само 20 минути по-късно на 5 юли той предизвика катастрофата с жертвите. На 10 юни е бил придружаван от дама в колата. Дал е шофьорската си книжка, издадена в Швейцария, за която вече е доказано, че е фалшива. А след това се качил в джипа и избягал. Оттогава возилото е дерегистрирано. А Семерджиев е продължил да го кара, дори без фалшива книжка. Истинската му е взета още през 2005 г.
Вътрешна проверка в МВР ще изяснява как е избягал от полицаите по време на проверката, преследван ли е, обявен ли е за издирване, както и други детайли около случая. Според МВР, ако тогава е бил заловен и неутрализиран, катастрофата от 5 юли едва ли щеше да се случи.