Експерти обясняват скока с инфлацията, ползването на повече платежни операции и оживление на имотния пазар
В началото на лятото банки повишават таксите, които събират. Някои от увеличенията продължават тенденцията услугите в офиси да поскъпват. Банките опитват и да насочват клиентите си към намаляване на определени операции за сметка на други. Има и такива, които стават платени, а доскоро са били безплатни.
Преглед по сайтовете на трезорите например показва, че вече двойно по-скъпо е откриването на разплащателна сметка в офис на Банка ДСК. Сумата е 4 вместо 2 лв. За откриване на безсрочен влог се искат 6 вместо 2 лв. Двойно поскъпва и откриване на доверителна сметка за кредитиране при покупка на недвижими имоти - 30 лв.
Останалите такси също продължават да се вдигат,
макар и не с толкова голяма стъпка. По 0,60 лв. се дължат всеки месец за поддържане на платежна сметка. Внасянето на пари по нея до 3200 лв. става платено – цената е 0,86 лв.
Първа инвестиционна банка работи с нови тарифи при внасяне на пари на гише, по разплащателни сметки и междубанкови преводи. Месечната такса по разплащателни сметки става 4,50 лв. - с 0,50 лв. повече. От 2 на 2,50 лв. се вдига поддържането на безсрочен спестовен влог. Внасяне на пари в брой до 3000 лв. в офис на банката вече не е твърда сума от 1,50 лв., а зависи от размера, като ще се събират 0,2% от сумата, но не по-малко от 2 лв. Който внася по сметка пари на друг притежател на такава, вече ще е 0,50%, или минимум 5 лв., вместо 0,45%, но не по-малко от 4,50 лв. Същата цена ще се предлага и ако този, който превежда пари, не е клиент на ПИБ. С 3 лв. повече ще струват междубанковите преводи на гише – 10 лв. вместо досегашните 7.
Нови цени на услугите е обявила и Райфайзенбанк. 4,50 лв. струва обслужването на разплащателна сметка - с 0,50 лв. повече от май. За тегленето в брой до 2000 лв. се вземат 6 лв., или 0,5% от сумата, вместо досегашните 5 лв. При теглене над 2000 лв. вместо 0,6 се удържат 0,7%.
Внасянето на пари по сметка, която обслужва кредит или кредитна карта, вече не е безплатно, а струва 2 лв.
Един лев отгоре ще се плаща за поддържане на сметките “За заплата” и “За всеки ден”.
ЦКБ от средата на май събира с 1 лев повече при вътрешнобанкови преводи, ако са между сметки на един и същи клиент. Преводите между сметки на различни клиенти струват 3 лв.
Токуда банк вдигна таксата за откриване на разплащателни сметки без карта – от 2 на 4 лв. 1 лев вече струва безплатното доскоро внасяне на пари на каса по сметка, и то ако сумата е до 3000 лв. При теглене на от 3000 до 30 000 лв. се удържат 0,5% от сумата вместо доскорошните 0,45%. Ако трансакцията е над 30 000 лв., цената е 0,6%. Най-значително е поскъпването на проучването и разглеждането на документи за приемане или отказ за обслужване на чуждестранни физически лица – от 50 на 200 лв. Междубанковият превод с платежно през офис е по-скъп с 1,50 лв. и струва 5 лв. Онлайн преводите са 2 лв.
Българо-американската кредитна банка се е ограничила с две поскъпвания - месечната такса за разплащателна сметка без карта е 3,50 лв., което е с 0,30 лв. повече. С 0,50 лв. по-скъпо излиза и внасянето на до 3000 лв. Тегленето на до 2000 лв. струва 4,50 вместо 3,50 лв.
Експерти обясняват с четири основни аргумента вдигането на таксите. Първата е, че
инфлацията увеличи издръжката на офисите,
което прави поддържането им не особено рентабилно. Затова продължава поощряването на онлайн услугите.
Втората е началото на лятото, което кара повече хора да извършват разплащания, да откриват сметки заради пътувания. Третата е, че банките се възползват от оживлението на имотния пазар и големия брой сделки, като печелят от операциите. Четвъртата причина е свързана с опита на банкерите да поощрят извеждането на пари от депозити към инвестиционните им пакети.