Загубата на личност с такъв потенциал е посегателство върху бъдещето, казва Ненко Манолов
„Христина беше търсещ, мислещ и чист човек, занимаваше се с каузи в обществена полза. Когато се опитаха да съборят един от тютюневите складове в Пловдив, тя беше в средата на живата верига, която спря багерите.“ Това разказа за убитата от водача Георги Семерджиев пловдивчанка Христина Дилева един от приятелите й – Ненко Манолов. Двамата се запознали преди 5-6 години на курс по танци. Скоро след това Христина започнала работа в обсерваторията в Рожен и помогнала на Ненко също да постъпи там. „Тя ми показа звездите“, сподели младият мъж.
Христина е от Асеновград, родителите й не са заможни и всичко, което е постигнала, се дължи на нейните собствени усилия. Учила е българска филология в Пловдив, после продължила в същата специалност в София, защото искала да се развива. За последно работела в магазин за дрехи и съвсем наскоро я повишили в мениджър.
Още като ученичка в Пловдив Христина работела безвъзмездно като преводач към Националната асоциация за работа с доброволци. Била доброволка и в София – на форума „Рацио“, на който учени от световно ниво идват у нас да споделят красотата, вдъхновението и мистерията на науката на прост език, и към проекта „Кинематограф“ – първата в България платформа, фокусирана изцяло върху късото кино, предоставяща свободен достъп за гледане на над 1700 филма от над 75 държави.
„Загубата на човек с такъв потенциал е посегателство върху бъдещето“, обобщи Ненко Манолов. Според него трагедията е повод младите хора да се замислят, защото цялото им поколение е израсло без модели и примери и като цяло живеем в общество, което трудно разбира какво е добро.