Ефектите от газова криза за нас ще са ограничени, но въпреки това ръстът се понижава, а инфлацията се вдига с 4-5%, каза вицепремиерът в оставка пред депутатите от бюджетна комисия
„Газът е политическо решение за натиск, а ефектите върху България ще бъдат по-ограничени. Това прогнозира вицепремиерът и министър на финансите в оставка Асен Василев по време на блицконтрола в комисията по бюджет и финанси.
Василев заяви още, че имаме безпрецедентна ситуация на газовия пазар, която не се вписвала в средните сценарии на която и да е държава. "Ефектите върху България ще бъдат по-ограничени, а най-голям ще бъде той върху „Топлофикация София“. Василев добави, че има сценарий и за такава ситуация, че той не бил катастрофален, но и не е приятен. Лошият сценарий е залегнал и в актуализацията на бюджета, обясни на депутатите Василев.
"Заложено е пълно спиране на износа по море с оглед на затваряне на Босфора, заложено е прекъсване на доставките на петрол и намалени доставки на газ в обем до 50% от това, което ни трябва, значително завишени цени на пшеницата и мигрантска вълна", описа параметрите му Василев. Последиците от такъв сценарий са, че икономическият ръст остава положителен, но на ръба, а инфлацията се вдига значително с около 4-5 %.
Оперативните действия, които е планирал кабинетът в оставка, включват освен общи доставки на газ, да се договарят и отделни страни, за да може да се подсигури при условия, при които българската индустрия може да ползва.
На въпроси за дълга, фискалния резерв и изпълнението на бюджета, министърът в оставка прогнозира, че в края на годината фискалният резерв ще бъде с около 3 млрд. по-висок, отколкото е нормално.
"Засега изпълнението на бюджета върви по план, т. е. не очакваме проблеми с приходната част. Увеличената приходна част, вследствие на актуализацията е изпълнима, но макар и с натиск", каза още Василев. Той уточни, че що се отнася до бюджетния ефект на намаляването на цените на международните пазари, това по-скоро ще се усети в догодина.