Днес в Пленарна зала на Община Русе кметът Пенчо Милков откри информационен форум на Центъра за развитие на човешките ресурси. Обсъдени бяха възможностите за образование, обучение и професионална квалификация, които Европейският съюз предоставя на своите граждани. Кампанията е първият от 6 информационни лъча в страната, които се организират по случай 35 години от старта на Програма „Еразъм“.
„Много е важно младите хора да отидат в чужбина и да се поучат от добрите практики там. Това е капиталовложение, както и сила, които те ще пренесат впоследствие в нашия град и в нашата държава, за да бъде нашето утре по-добро“, каза кметът. Той благодари на Центъра за развитие на човешките ресурси за помощта и компетенциите, които предлагат на желаещите да се възползват от програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, съобщиха от пресцентъра на община Русе.
По време на форума бяха обсъдени направленията, по които може да се кандидатства за европейски средства, кой може да се включи, както и критериите, на които трябва да отговарят идеите, за да бъдат одобрени. Разгледаха се и най-честите проблеми, които може да възникват при разработката на проекти, както и тяхното разрешаване.
Екипът на Центъра за развитие на човешките ресурси сподели с присъстващите, че най-добрата стратегия за един успешен проект е личната ангажираност и компетенция.
Добри практики споделиха от ЧДГ „Дъга“. Учебното заведение работи по проект, реализиран от Програма „Еразъм +“ „Изграждане на позитивна учебна среда в детската градина за благополучието на децата“. Неговите основни цели са да развие уменията и да умножи знанията на децата, както и да развие любовта им към нови знания. Тази пролет целият екип посети и Валенсия, Испания, за обучение и обмяна на опит, отново като част от проект по „Еразъм +“.
На 15 юни 1987 г. официално е поставено началото на програмата на ЕС за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта, която днес носи името „Еразъм+“. Нейният прогнозен бюджет за следващия програмен период е 26,2 млрд. евро. Това е почти два пъти повече в сравнение с предходната програма (за периода 2014—2020 г.). В програмата за 2021—2027 г. се обръща особено внимание на социалното приобщаване, екологичния и цифровия преход и насърчаването на участието на младите хора в демократичния живот.