За целта трябва да се кандидатства до края на март 2023 г. в процедура, която обаче официално не е започнала
Сдруженията на собствениците в многофамилни жилищни сгради, които кандидатстват за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост до 31 март 2023 г., ще получат 100% грант за изпъление на дейностите. Кандидатствалите след тази дата ще доплащат 20% от стойността. Това съобщиха за “24 часа” от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по повод предишна публикация на вестника, според която на всички вече създадени сдружения на собствениците ще им се наложи да доплащат за санирането.
Става дума за 3000 сдружения, регистрирани преди няколко години
във връзка с тогавашната национална програма за енергийна ефективност на жилищните сгради, но парите не стигнаха за тях.
“Те няма да могат да ползват документите, които са внесли в Българската банка за развитие, но имат определено предимство, тъй като вече имат създадени сдружения, а
това ще спести от времето за подготовка
Предвижда се те да допълнят пакета от документи за кандидатстване с техническо и енергийно обследване, които са за сметка на етажната собственост”, казват от МРРБ.
Кандидатстването по плана
щяло да бъде на конкурентен принцип,
като няма да важи правилото “първи по време, първи по право”. Водещ критерий ще бъде разгърнатата застроена площ на блока, който ще се санира. Към момента тези критерии са в процес на разработване като част от насоките за кандидатстване и изпълнение на проекта.
Насоките за кандидатстване трябваше да бъдат готови и публикувани за обществено обсъждане преди 1 юли, за да може то да започне от датата на приемането на документи. Сега обаче се очаква първо да се сформира правителство и тогава документът да бъде публикуван.
Освен това промяна в Закона за етажната собственост, която
да облекчи процедурите по вземане на решения в блока,
все още не е минала през парламента. Тя е една от общо 22 поправки на закони, които трябва да се гласуват, за да може България да разчита и на безвъзмездната част от парите по плана за възстановяване и устойчивост.
Проектите в него иначе може да почнат да се изпълняват и със средства от националния бюджет и после да се компенсират с европейските пари. Според МРРБ, за да няма пряка конкуренция между големи и малки жилищни блокове, се предвижда финансовият ресурс да се раздели на две части и за едната да кандидатстват сгради с много апартаменти, а за другата - с по-малко. Най-вероятно границата ще е до и над 36 апартамента.
Целият ресурс за санирането е 1,4 млрд. лв., но в какво съотношение ще се раздели между малки и големи, не е ясно.