Партията е подала искане в Патентното ведомство за марката преди добричкия кмет. Той го е ползвал за местната си коалиция, без да го е запазил, но въпреки това има право да претендира за него
БСП имаше същата драма с “Коалиция за България” и изгуби от АБВ, днес пак са заедно
10 дни преди да изтече крайният срок, в който “Продължаваме промяната” трябва да подаде в Софийския градски съд документите си за регистрация като партия, в Патентното ведомство има подадени две заявки за марката. И до края на лятото може да не е ясно кой продължава с “Промяната” - партията на Кирил Петков и Асен Василев или кметът на Добрич Йордан Йорданов.
Има спор за името на партия “Продължаваме промяната”, но това не е най-важното, не ни притеснява чак толкова. Ако е необходимо, ще се явим на следващите избори, както на предишните, каза тази неделя пред БНТ акад. Николай Денков и така официално потвърди за проблема. На спора за името запознати отдават бавенето на партийната регистрация.
На 21 септември миналата година първи е подал Даниел Лорер
На 14 февруари тази година добричкият кмет подава опозиция. Точното наименование на неговата марка е “Продължаваме промяната на Добрич”, като към нея е приложено и изображение. Въпреки че той не е регистрирал първа марката, има законово основание да я оспорва.
Ден по-късно - на 15 февруари, Лорер също внася опозиция срещу Йорданов.
Така в момента и двете заявления са в режим подадена опозиция едно на друго.
Опитвали сме се да правим срещи с “Продължаваме промяната”, но не се е получавало”, казва кметът. Любопитното е, че и той като лидерите на партията на премиера в оставка влиза неочаквано в политиката преди 7 г., след като е получил престижно образование в чужбина. Без партия зад гърба си, но с голям ентусиазъм успява да грабне победата от ГЕРБ на местните избори. Печели срещу уж сигурната кметица Детелина Николова с едва няколкостотин гласа преднина.
Тогава е едва 28-годишен
Бе издигнат от ДБГ (партията на Меглена Кунева, а и на Настимир Ананиев, сега мандатоносител на ПП) като част от Реформаторския блок.
На вота през 2019 г. повтаря успеха си, като именно тогава слоганът му е “Продължаваме промяната за Добрич”, зад който застава местна коалиция.
Доколкото знам, има тримесечен период за постигане на споразумение. Ако не стигнем до такова, защото засега няма никаква индикация за срещи, отиваме по процедурата на Патентното ведомство, коментира вчера Йорданов за “24 часа”.
Ние сме склонни да седнем на масата за преговори,
обещава кметът. И разсъждава, че има различни варианти, като дори допуска, че е възможна съвместна регистрация на марката “и всеки да си я ползва”.
“Може да има и други решения. Но трябва да се стигне до споразумение между двете страни. Към момента те не откликват на такъв тип разговори”, каза още Йорданов.
В контекста на обтегнатите отношения между президента и правителството в оставка друг любопитен детайл към този сюжет около марката ПП е, че
кметът на Добрич е член на инициативния комитет на Румен Радев
за издигането му за втория президентски мнадат.
Процедурата по регистриране на марката обаче няма общо с тази по регистриране на партията. “Продължаваме промяната” могат да подадат документи пред съда за политическа формация с това име. Ако обаче Патентното ведомство след това отсъди в полза на Йордан Йорданов, партията ще трябва да промени името си.
Формацията проведе учредителното си събрание на 16 април в Пловдив. Според закона след този форум органът на партията, който по устав я представлява, трябва да подаде молба за регистрация в Софийския градски съд до 3 месеца. Тоест ПП трябва да го направи до 15 юли.
Тя трябва да представи учредителна декларация, протокол от учредителното събрание, устава, списък с трите имена, ЕГН, постоянен адрес и саморъчен подпис на не по-малко от 500 членове - учредители (български граждани с избирателни права). Плюс декларации за индивидуално членство, нотариално заверени образци от подписите на представляващите партията, списък с трите имена, ЕГН и постоянен адрес на поне 2500 членове, както и нотариално заверена декларация от ръководството за автентичността на документите.
Последният нужен документ е удостоверение за уникалност на името, който се издава от СГС.
След като се подаде молбата, до един месец съдът провежда открито заседание - участват представители на партията, техният адвокат и прокурор. Съдът излиза с решение в 14-дневен срок от заседанието. В случай че има възражение срещу решението, т.е. прокурорът не е съгласен с регистрацията или пък представителите на партията - с евентуален отказ, се подава жалба или протест във ВКС. Това става в 7-дневен срок от узнаването на решението. Върховните съдии се произнасят в 14-дневен срок и решението им е окончателно.
По неофициална информация от “Промяната” още не са приключили с документите и списъка от поне 2500 членове. А на този етап въпреки реалната възможност още през септември да се ходи на избори, хората на Петков и Василев дори не са започнали да събират ядра за местни структури.
Или както акад. Денков призна в неделя - “ако е необходимо, ще се явим на следващите избори като на предишните”. Заявката даде и Кирил Петков при учредяването в Пловдив. Още тогава обясни, че за предсрочен вот ще ползват пак регистацията на ВОЛТ, “Средна класа” и ПП “Социалдемократи”.
Лидерите на първите две мандатоносителки - Настимир Ананиев и Константин Бачийски, станаха депутати от ПП, а социалдемократите не получиха депутатски мандат, но пък вземат 90% от субсидията на “Промяната”.
Арументът бе, че част от тези пари трябва да отидат за изграждане на структури по места, за което досега не се е чуло да се случва.
И сегашната схема с 3-ма сигурни мандатоносители обаче е под въпрос - тази фалшива новина обиколи тези дни някои медии. Според нея “Социалдемократите” са напуснали управляващата коалиция
Не сме, нямаме и такова намерение на този етап, отрече категорично пред “24 часа” председателката Елена Нонева.
Тя е изумена защо се тиражира подобна версия, тъй като пред никого не е правила изявление в подобна посока.
Прогнозирам, че правителство сега ще бъде съставено много трудно и че наесен ще има избори, но засега в партията и с коалиционните си партньори не сме обсъждали в какъв формат ще се явим на тях, каза още Нонева.
Формално липсата на съдебна регистрация към момента все още не е проблем, но ПП трябва да заявят участие в парламентарните избори не по-късно от 45 дни преди датата на вота. Или ако говорим за най-ранната възможна дата, спомената и от президента Радев - 18 септември, това означава 4 август. А и процесът трябва да се задвижи много по-рано, защото изчакване до последния момент може да ги остави без активна регистрация при обжалване или протестиране на регистрацията, ако все пак формацията стигне до такава.
Казусът с марката обаче не е прецедент в политическия ни живот от последните години.
БСП влезе в подобна драма покрай липсата на регистрация за марката “Коалиция за България”
АБВ реши да се регистрира за евроизборите през май 2019 г. с това име. В навечерието на вота БСП и АБВ влязоха в лют спор чие е името. Въпреки протеста на социалистите и твърденията за кражба на марката с 13 срещу 6 гласа Централната избирателна комисия прие да регистрира коалицията на АБВ, която тогава игра на вота с още няколко партии. БСП обжалва пред Върховния административен съд, но загуби. Скандалът завари социалистите с четирима евродепутати, избрани от листа, регистрирана като “Коалиция за България”.
Проф. Георги Кючуков, тогава председател на областната организация на АБВ във Варна и член на Изпълнителното бюро на партията, обяви, че БСП е подала заявление за марката в Патентното ведомство едва на 29 юни 2018 г. и на 1 април е получила правата за нея, но само за търговски цели. “Партията на Корнелия Нинова може да използва марката върху 42 артикула. Сред тях са гравирани благородни метали и техните сплави, бижутерия, скъпоценни и полускъпоценни камъни, часовници и хронометрични уредби, домакински или кухненски прибори и съдове, сервизи и прибори за хранене - с изключение на вилици, ножове и лъжици, върху текстил и заместители на текстил, спално бельо, завеси, синтетика, върху облекло, обувки, шапки и принадлежности за глава, върху дантели и бродерии”, изброяваше с ирония той.
Коалиционното споразумение през 2019 г. включваше освен АБВ “Обединен блок на труда Български лейбъристи”, “Българска партия Либерали”, “Възраждане на Отечеството”, “Българска левица”, “Движение за социален хуманизъм” и политическо движение “Социалдемократи” (последното сега е ППС - третият мандатоносител на “Промяната”).
“Коалиция за България” се появи като марка на левицата през 2001 г. - с тази регистрация Георги Първанов спечели президентските избори. През 2005 г. със същото лого Сергей Станишев стана премиер.
Девет години по-късно Михаил Миков като председател на партията се обяви за по-ляв курс и дори го вписа в наименованието на коалицията - за изборите социалистите вече бяха “БСП Лява България”. Лидерството на Корнелия Нинова доведе до нова смяна на името и така се появи настоящата коалиция “БСП за България”. По ирония на съдбата днес част от нея отново е АБВ, които дори имат свой народен представител, а онези спорове за името са в миналото.