На 21 юни влиза в сила тъй нар. „Закон за предотвратяване на принудителния труд на уйгурите“ в САЩ. Законът забранява вноса на продукти от автономен район Синдзян, освен при наличието на доказателства, че продуктът не е произведен чрез принудителен труд. С този нов ход САЩ се опитват да използват правата на човека като инструмент за дискредитиране на Китай. Целта им е да отслабят преимуществата на района в памучната, фотоволтаична и други индустрии, и като цяло възпрепятстват китайското развитие. Всъщност американски политици не им грижи ситуацията със заетостта в Синдзян. Целта на Вашингтон е да удари конкурентоспособността на продуктите, произведени в Синдзян и да изключи Китай от глобалната верига за доставка на продукти.
Възможно ли е САЩ да постигнат целта си? Анализатори считат, че след влизането си в сила законът, пълен с неистини, ще смути реда в международната търговия и подкопае стабилността на глобалната верига за доставка на стоки. Има вероятност някои синдзянски компании за внос и износ да понесат загуби заради закона. Но и вероятността САЩ да бъдат засегнати е също огромна. Според изчисления на американската Асоциация за правата на работниците всяка година големите марки и търговците на дребно в САЩ внасят над 1,5 милиарда бройки дрехи на стойност 20 милиарда щатски долара, изработени от синдзянски памук.
С влизането в сила на „лъжливия закон“ САЩ вредят не само на интересите на Китай, но и на своите. Създателите на закона ще платят цена за това.