Изслушаха и председателя на Административния съд в Пловдив, който е кандидат за член на кадровия орган на съдебната власт
Председателят на Административния съд в Пловдив Явор Колев, който е кандидат за член на кадровия орган на съдебната власт, се обяви за намаляването на парламентарната квота във ВСС при изслушването си от общото събрание на съдиите. Според него при промяна на нормативната рамка на ВСС следва да се достигне мнозинство на избираните от съдиите членове на Съдийската колегия спрямо тези от парламентарната квота.
Той е на мнение, че квотата на съдиите трябва да се запълва от магистрати от различни по степен нива в съдебната система на съдилищата, а представителството на квотата на парламента да се намали и да се осигури възможност за по-широк профил на юристите. Сред идеите му е неедновременно приключване на мандата на отделните членове на съвета с цел осигуряване на приемственост.
Колев постави проблема за ефективността и ефикасността на изразходването и отчитането на бюджета на съдебната власт, както и необходимостта от въвеждане на програмно бюджетиране. Във връзка с реформата на съдебната карта се излага становище, че дейността по нейната реорганизация е свързана с проблеми като бюджетирането, измерването на натовареността, уредбата на подсъдността в процесуалните закони, възможността за специализация по материя във всеки съд. Аргументира се необходимостта от детайлно изследване на значението на отделния съд за местните общности, възможните последици за достъпа на граждани до правосъдие, калкулиране на очакваната стойност на разходите за въвеждане на избрания модел и актуализация на системата за измерване на натовареността на съдиите.
С цел подобряване на доверието в съдебната власт се предлага прилагане на механизъм за търсене на отговорност за управленските действия на ВСС при разходването на бюджета на съдебната власт, преодоляване липсата на перманентна отчетност на съвета за изпълнявания мандат пред магистратите и обществото, както и отсъствието на конкретна мандатна управленска програма по приоритети.