Така морално се легитимира схемата хората на Слави, инициирали дебата, да вземат от президента мандат за нов кабинет в това НС, заподозря “Демократична България”
Премиерът Петков ще праща всяка оферта от Париж и Брюксел за решение в Народното събрание - така се заобикаля Външно
Генчовска: Той обеща през февруари на комисаря Вархеи да пуснем Скопие на преговори до края на юни
Отпорът срещу допускането на Скопие до преговори за еврочленство обедини противниците на “Продължаваме промяната” по-бързо и яростно, отколкото готвеният вот на недоверие за провал на властта във финансовата и икономическата политика.
Това показа драматичното заседание на парламента днес. Докато то течеше, ГЕРБ внесе в деловодството и самото искане за първия вот на недоверие срещу кабинета “Петков”. А пък премиерът “запрати” целия македонски въпрос при депутатите (виж долу).
“Има такъв народ” използват темата за Северна Македония, за да си създадат легитимност и да вземат властта, ако президентът Румен Радев даде нов мандат за правителство в това НС. Планът е преди това темата да се използва от опозицията като платформа за вота на недоверие. Този анализ на действията на ИТН направи довчерашният им партньор “Демократична България”.
Както “24 часа” писа, плановете на Кирил Петков бяха тази седмица да поиска обсъждане в парламента и
опит да се прокара вдигане на ветото
срещу гаранции от ЕС, че условия на България стават част от преговорната рамка на РСМ. Срещу такъв рисков ход насред политическата криза обаче се обавил вицепремиерът и съпредседател на ПП Асен Василев. Против вдигане на ветото е БСП.
Така на заседанието на Министерския съвет вчера Петков излезе с редактирана идея - правителството да информира външната комисия на парламента за всяко предложение от европейски структури, което противоречи на българската рамкова позиция, а депутатите да решават приемат ли го. На практика с това се заобикаля Външно начело с министърката в оставка Теодора Генчовска, което в момента води преговорите. Но и окончателното решение няма да се вземе от Министерския съвет.
Изслушване на закрито заседание на Генчовска, на което тя да разкрие секретни грами как Петков е искал да направи “национално предателство” с обещания за вдигане на ветото, инициира ИТН. От дни хората на Трифонов обясняват, че в МВнР има паметни записки от срещи на премиера с евролидери, на които говорел, че София ще даде зелена светлина на Скопие до края на юни. Предложението им бе подкрепено от ГЕРБ, ДПС и “Възраждане”.
Докато камерите в залата бяха изключени се оказа, че е прието контрапредложение на ПП изслушването да е открито.
Фокусът му се оказа паметна бележка от среща между еврокомисаря по разширяването Оливер Вархеи и външния зам.-министър Васил Георгиев на 31 март 2022 г., която екипът на Генчовска изготвил. Съдържанието ѝ не бе огласено публично, а за нея разказа зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов. Тогава с ПП още бяхме в меден месец.
Премиерът беше бесен,
защото бележката е изпратена до президента и 10 посланици. Вътре има 8 неща, които той е казал на Вархеи. Премиерът ми каза: “От това стана ясно, че съм национален предател, искам оставката на този, който е писал записките на зам.-министъра”, разказа Йорданов. Допълни, че началничката на премиерския кабинет Лена Бориславова изпратила възражения с “дълбоко учудване от съдържащите се в паметната бележка твърдения за договорка, за която ръководството на МВнР не е уведомено”.
На 5 април външнополитическият съветник на премиера Весела Чернева пък изпратила проект за актуализация на рамковата позиция на България, в който не фигурирала позицията ни по т.нар. македонски език, разказа Генчовска. МВнР прецени, че няма как да има бележки по документ, който не отговаря на позициите ни, обясни отхвърлянето ѝ Генчовска. Тя се оплака, че министерството било оставено да води политиката спрямо РСМ едва в началото на май. Тя настоявала пред македонския си колега да говори само и единствено с нея.
Има ли доказателства, че премиерът е поемал ангажимент, попита лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
За да спазя закона, ще опитам да ви преразкажа. На 24 май с имейл съветникът по външна политика на премиера предлага и текст, който предвижда правата на българите и включването им в конституцията на РСМ, както и договорът за добросъседство от 2017 г., да бъдат извадени от преговорната рамка и да бъдат включени в необвързващи изявления на френското председателство и ЕС, които неясно как се задължават да ги следят, отвърна Генчовска.
На 31 март по време на среща с комисаря по разширяването Оливер Вархеи точно тази позиция беше представена като вече договорена, това е в засекретената паметна бележка, която е в МВнР, допълни тя.
Не знам коя е Весела Чернева, но такива предложения може да прави само премиерът, каквито тя е изпращала в имейл. Обещания за промяна в позицията има. На нас са ни го казвали европейски партньори, включи се Йордан Цонев от ДПС. Той се закани да каже и кой точно му е казал за плановете на Петков, но едва след като прочете засекретения документ.
Темата “Северна Македония” става заложник в борбата за краткосрочна власт, предупреди съпредседателят на ДБ Христо Иванов. Определи ставащото като “грозен разпад на управляващата коалиция”, в който формацията му опитала да не участва. Това се прави, за да се създаде легитимност на партията, която вече се е заявила като носител на евентуален трети мандат. Няма лошо, но
тази пропаганда започна с един статус на г-н Трифонов след неуспеха на г-н Каримански
да бъде излъчен за гуверньор на БНБ, анализира Иванов.
Френското председателство на Съвета на ЕС може да предложи вариант за излизане от кризата, но темата вече е омазана с “катран и перушина” и повече никой няма да посмее да води разговори.
Ако няма разумно продължение на съвместната ни работа в тази коалиция,
нека поне финалът е достоен,
призова и Кристиан Вигенин от БСП.
Страстите съвсем се разгорещиха, след като обединилите се ИТН, ГЕРБ, ДПС и “Възраждане” нееднократно вземаха думата с искане за закрито заседание, защото само така Генчовска можело да изчете засекретените документи. Шефът на парламента Никола Минчев отказа да подложи на гласуване което и да е от тях.
“Оставка”, развикаха се бурно от опозицията.
На око хвърлих дали 80 души викат, депозирайте предложение, отвърна им Минчев. И само час по-късно те събраха 80 подписа - минимума, нужен да се иска сваляне на парламентарния шеф. Бройката им после бързо взе да расте и така още днес предложението ще бъде гласувано.
Най-доволен от дебатите остана Слави Трифонов, който напомни на останалите политици, че е Видовден
Освен че обяснява колко тематично заседанието се паднало в деня, в който според народните вярвания се плаща за греховете, в статуса си във фейсбук лидерът на ИТН възвести - “лъснала голата истина”, че Петков готви национално предателство.
Стана ясно защо напуснах коалицията и изтеглих министрите на ИТН. Говорете ми пак за БНБ, за МРРБ, за Капитан Андреево и за още куп лъжи, за които се сетите. Това е истината - аз не мога да участвам в национално предателство. Честит Видовден, написа той.
Буяр Османи: Българите не желаят да лишат 18 млн. на Балканите от европейско бъдеще, с Генчовска напреднахме
В ръцете на България е дали да погребе европейската перспектива на Западните Балкани, заявил външният министър на Скопие Буяр Османи.
На пресконференция вчера той обяви, че все пак бил оптимист, че “в тези бурни времена всеки ще разбере ролята си и ще поеме стратегическо лидерство, което ще изпрати послание към гражданите на Западните Балкани, че един ден те ще бъдат част от ЕС”.
Ако има политическа воля, преговорите могат да приключат още утре, а Република Северна Македония имала, добави Бояни, признавайки все пак, че времето е малко.
Очите на 18 милиона души са насочени към София, за да решат какво да правят. Мисля, че гражданите на Република България не желаят да бъдат спирачка за европейското бъдеще на 18 милиона, защото вече не е въпрос дали Северна Македония ще продължи преговорите, а дали Западните Балкани изобщо имат европейска перспектива”, смята македонският външен министър.
Последната му среща с Теодора Генчовска била една от най-добрите, които са имали, и по думите му е постигнат напредък “по отношение на основата за продължаване на преговорите”.
Кирил Петков: Представителите ни в Брюксел ще отхвърлят всяко предложение, ако няма произнасяне от НС
Правителството ще информира парламентарната комисия по външна политика за всяко предложение от европейски структури, което противоречи на българската рамкова позиция по евроинтеграцията на РСМ, и ще очаква от депутатите да се произнесат. Това съобщи премиерът Кирил Петков. Министерският съвет прие решение, според което всички предложения от френското председателство на Съвета на ЕС, държава членка или Еврокомисията ще бъде препращано на депутатите.
Представителите на България в структурите в Брюксел няма да изразяват съгласие по подобни предложения до обсъждането им в НС, а при отхвърлянето им ще изразяват отрицателно становище.
По този начин избягваме всякакви спекулации, че правителството ще направи каквото и да било по темата Северна Македония и тя трябва да бъде решена изцяло от народните представители. Надявам се с това решение темата кой какво може да направи да приключи, обяви Петков. Той е убеден, че ИТН са вкарали темата в парламента вчера, за да отклонят вниманието от разкритията как над 2,5 млрд. лв. са искани за плащане на работи по незаконни строежи с раздути бюджети.