Паметната бележка от разговорите между Петков и Вархей да се разсекрети, настояват от "Продължаваме промяната"
"На 24 май с имейл съветникът по външна политика на премиера (б.а. - този пост заема Весела Чернева, но тя не бе назована по име от външния ни министър Теодора Генчовска) предлага текст, който предвижда правата на българите и включването им в конституцията на РСМ, както и договорът за добросъседство от 2017 г. да бъдат извадени от преговорната рамка и да бъдат включени в необвързващи изявления на френското председателство и ЕС, които неясно как ги задължават да я следят".
Това сподели пред депутатите министърът на външните работи Теодора Генчовска в отговор на въпрос на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ. Тя е в парламента, за да бъде изслушана по темата Северна Македония. Очакваше се пред депутатите тя да изчете паметна бележка от среща на премиера Кирил Петков, на която е обещавал да вдигне ветото на Северна Македония за ЕС без да е изпълнила исканията на България. Бележката обаче е със секретен гриф и затова не може да бъде изчетена на открито заседание на парламента. Депутатите пък отказаха изслушването на министърката да е на закрити врата.
Ще помоля, ако има документи с гриф, да ми отговорите с да или не. А ако има публични документи, да ни ги представите. Има ли доказателства за твърденията, че министър-председателят е поемал ангажимент, различен от решението на България по тази тема? И обратното има ли доказателства, които категорично опровергават твърденията в публичното пространство?, попита Карадайъ.
За да спазя закона, ще се опитам да преразкажа, отвърна Генчовска. А след това разказа за имейла, който е постъпил във външното ни министерство.
На 31 март по време на среща с комисаря по разширяването Оливер Вархей, точно тази позиция беше представена като вече договорена, това е в засекретената паметна бележка, която е в министерството на външните работи, обясни още Генчовска.
Има паметни бележки, които са открити, и преди време бяха изтекли в публичното пространство, от мои срещи с комисаря по разширяването. От встъпването ми на този пост, благодарение и на екипа на Външно, отстояваме националната позиция, каза още Генчовска. Тя подчерта, че сега се очаква предложение от френското председателство за времеви график на срещите по темата РСМ до края му.
Премиерът се опитва да прескочи МВнР и в момента. Тъй като публично стана ясно, че е предлагал вдигане на ветото без българите в конституцията и да има всички гаранции за права на българите, искам да ме запознае с думите, които е казал на срещата с Оливер Вархей, каза пък шефът на депутатите от ИТН Тошко Йорданов.
Въпросът ви касае да отговоря по документ, който е с гриф, отвърна Генчовска.
По правилник председателят трябва да закрие заседанието, подвикна Йорданов от залата.
Как сте съгласували действията с премиера и с лидера на политическата формация, която ви излъчи? Защото ако смятаме, че има две външни политики, трябва да разберем коя е втората. Ако политически лидер, например, е бил в Скопие и е водил разговори там, това престъпление ли е по Наказателния кодекс?, попита пък съпредседателят на ДБ Христо Иванов.
Аз съм входирала доклад с предложение за темите и позициите, които МВнР ще представя на работните среща. Премиерът е информиран за всяко наше действие, категорична бе външната министърка.
Никъде не казвам, че премиерът е взел различни решения. Никъде не съм споменала неговото име, защото заседанието е открито, каза още Генчовска.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов пък поздрави Генчовска, че в последните 6 месеца е отстоявала българската кауза.
Споделил ли е пред вас Вархей, че премиерът му е казал, че има готовност да вдигне ветото до края на юни?, попита Костадинов.
Срещата ми с комисаря Вархей, към която препращате, беше първата ми с него. На нея присъстваха почти 7-8 души от екипа на МВнР. Както на почти всички срещи, и от нея има паметна бележка, която е открита и потвърждава това, което ме попитахте - да, точно така, отвърна Генчовска.
Бяхте употребена като външен министър, но пострада и българската външна политика и дипломация. Слушах с интерес какво се е случило, но пропуснахте честта, в която Бойко Борисов е свалил ветото в Европа, някой ваш пратеник ли е посещавал Северна Македония, нещо е искано, което не знаем ли? На мен ми е интересно - това, което е договорено то МВнР в последните месеци, удовлетворява ли българските искания?, попита Настимир Ананиев от ПП.
Не знам какви индивидуални посещения е имал председателят на парламентарната група на ИТН (б.а. - Тошко Йорданов), имахме общо посещение на 2 февруари, за да положим венец на гроба на Гоце Делчев, отвърна Генчовска.
"Първо вдигаме ветото и тогава всичко останало, на думи и може би някакви други реакции" - такава политика ли е водил премиерът?, попита Станислав Балабанов от ИТН.
Вече споменах за имейл на съветника по външна политика, в който се съдържа темата, за която говорите, коментира Генчовска.
До каква степен сте координирала действията си с вашия лидер?, настоя да разбере Христо Иванов.
Всяка седмица парламентарната група има заседания. На нея присъстват и всички министри, излъчени от ИТН, отвърна тя.
Видяхме един евтин сценарии. Говореше се за бележки, документи. Г-жа Генчовска не отговори на нито един от нашите въпроси. Можеше да отговори с да или с не. Но нищо не чухме. И не защото те са с гриф, просто нямаше отговор. Интересно защо. Да, тези документи са входирани и всеки може да се запознае с тях. Но питам - защо г-жа Генчовска е засекретила този документ, министър-председателят запознат ли е с него? Разсекретете го, нека всички да го видят. Тя каза, че няма решение на премиера, което да изкарва решението на България извън преговорната рамка. Не да реферираме върху някакви салфетки, тоалетна хартия е някакви неща, върху които сме писали. Нормално е да се водят преговори в защита на българския национален интерес, каза шефът на депутатите от ПП Андрей Гюров.