Премиерът чакал рамо от 3-ма от ГЕРБ, те не знаят
Отпор в “Продължаваме промяната” е срещнало намерението на премиера Кирил Петков да поиска от парламента вдигане на ветото върху старта на преговорите между Скопие и Брюксел.
Късно вечерта в понеделник е имало пореден разговор, на който против се обявил дори вицепремиерът Асен Василев. Според него не било време в момента при несигурно мнозинство да се рискува с тази тема.
Плановете на премиера бяха още тази седмица да поиска обсъждане в парламента, което да му позволи вдигане на ветото срещу гаранции от ЕС, че българските условия стават част от преговорите за присъединяване на РСМ. За това му намерение вчера потвърди и бившият македонски премиер Владо Бучковски в интервю за македонската телевизия “Телма”. Според него планът на Петков е да поиска мандат около евентуално предложение на френския президент Еманюел Макрон за решаване на спора. Очаква се Макрон да го направи на среща между двамата в Париж в края на месеца.
“Няколко хода, които Петков направи през последния месец, оставят резерви дали е готов на такава решителна стъпка”, подчерта Бучковски. Според него Петков може да получи подкрепата на ГЕРБ и ДПС, “но това са други изчисления, които ще направят следващата седмица”.
Междувременно от ИТН обявиха, че ще искат още днес да има закрито заседание на парламента, на което подалата оставка външна министърка Теодора Генчовска да изчете паметните записки от срещи на Петков. “Дали пък там няма еврокомисар, който разказва как Петков предава интересите ни”, каза в понеделник зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов.
За социалистите темата е особено чувствителна. За да се вдигне ветото, на Петков ще му трябват 121 гласа. Но дори и всички депутати от ПП, ДБ и БСП да го подкрепят, то ще събере само 109. Затова премиерът разчита на подкрепата на петимата отцепили се от ИТН. Те обаче не са единодушни и по-скоро не биха подкрепили, научи още “24 часа”.
Премиерът всъщност очаквал за вдигане на ветото да са и поне трима високопоставени депутати от ГЕРБ. Пред своите съпартийци в “Продължаваме промяната” и европейски представители Петков твърдял, че има осигурено “Да” от зам.-шефовете на ГЕРБ Томислав Дончев и Даниел Митов, както и от бившата външна министърка Екатерина Захариева.
От ГЕРБ отрекоха да са водени разговори с Кирил Петков или представители на ПП за Северна Македония. “Това е лъжа и нищо, което предлага Кирил Петков, няма да получи подкрепа от нас”, заявиха от партийния пресцентър пред “24 часа”.
На този фон президентът Румен Радев втвърди още повече позицията си в телефонни разговори в понеделник с шефа на Европейския съвет Шарл Мишел и министъра по европейските въпроси на Австрия Александер Шаленберг.
България е открита за диалог и очаква конкретни резултати, които няма как да бъдат отчетени пред заседанието на Европейския съвет (На 23-24 юни - б.р.), заявил Радев пред Мишел.
РСМ първо да вкара българите в конституцията си, да премахне езика на омразата и да даде гаранции за опазване на културно-историческото ни наследство, повторил той условията. Радев е поискал и да се изработят “ясни механизми и измерими критерии, които да отчитат реалния напредък на РСМ в процеса на европейска интеграция”.