В Рим и Милано съществува риск от увеличаване на смъртността съответно с 8 и 6 на сто през 2050 г. заради промените в климата и заради концентрацията на замърсители във въздуха като озон и фини прахови частици PM10. Така твърди изследване на Службата за новите технологии, енергията и околната среда.
И ако във Вечния град виновник за повишаването на смъртността са по-високите температури, то в Милано е точно обратното – там рисковете идват заради по-студеното време.
„В Рим температурите са по-меки, има по-ниско ниво на влажност и високи нива на озон, докато Милано, който се намира в една от най-замърсените зони в Европа като Паданската низина, е изложен на все по-ниски температури, на все по-висока влажност, комбинирани с високи нива на частици PM10”. Така коментира Маурицио Гуалтиери, изследовател в лабораторията за атмосферно замърсяване.
Според изследването през следващите десетилетия Рим ще регистрира до 591 смъртни случая годишно през летните месеци, или с 8 на сто повече от преди, заради високите температури и концентрация на озон.
В центъра на Ломбардия пък смъртността ще се повиши през зимата заради по-суровия климат и концентрация на частици PM10 вследствие на по-големите емисии от изгаряне от въглища, както и заради атмосферните условия, резултат от геоморфологията и местоположението на Милано.