23 висши училища вече настояват в актуализацията на бюджета за 2022 г. да се предвидят нови 20 млн. лева за допълваща субсидия за издръжка на обучението, съобщи днес пресцентърът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Синдикалните организации на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" (ВОН-КНСБ) в 15 висши училища в България изпратиха протестни писма, свързани с допълващата субсидия от 20 млн. лева , припомня БТА.
От името на ВОН-КНСБ днес от КНСБ информират за още осем протестни писма от синдикалните организации в Тракийския университет в Стара Загора, Икономическия университет във Варна, Националната художествена академия, Националната спортна академия "Васил Левски", Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград, Техническия университет в София, Техническия университет във Варна и Техническия университет в Габрово.
Те се присъединяват към изпратените вчера до институциите декларации от 15 други висши училища с настояване да бъдат получени предвидените в бюджета за 2022 г. 20 млн. лева за заплати. Общо 23 висши училища настояват в актуализацията на бюджета да се предвидят нови 20 млн. лева за допълваща субсидия за издръжка на обучението, обобщават от КНСБ.
Вчера протестни писма изпратиха синдикалните организации в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", Русенския университет "Ангел Кънчев", Стопанската академия "Д. А. Ценов", Софийския университет "Св. Климент Охридски", Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий", Аграрния университет в Пловдив, Лесотехническия университет в София, НАТФИЗ, Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас, Университета за архитектура, строителство и геодезия, Университета за национално и световно стопанство, Университета за хранителни технологии в Пловдив, Химикотехнологичния и металургичен университет, и в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски"
Протестните писма са адресирани до Народното събрание, до комисиите по бюджет и финанси, по образование и наука, до Министерския съвет, до министерствата на финансите и на образованието и науката, Съвета на ректорите в България, до Европейската комисия и до европейския комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел, информират от КНСБ.