Европейският парламент ще бъде сезиран за нарушените права на българите в Северна Македония, за да се създаде комисия, която разследва всички случаи. Това е било решено при посещението на делегацията от наши учени, които представила българската позиция за югозападната ни съседка в Европарламента в Страсбург. Според проф. Николай Овчаров, който беше в състава на делегацията случаите на нарушени правата на българите в Северна Македония ще бъдат събрани и предоставени българските евродепутати. Те трябва да сезират Европейския парламент, а комисия да отиде на място в Северна Македония, за да се разследват всички случаи - като се започне от палежа в Битоля и се стигне до нарушения на конкретни права на хора.
Проф. Николай Овчаров цитира доц. Спас Ташев от БАН, който по време на срещите на българската делегация в Страсбург е посочил стотици примери за потъпкване на човешките права в Северна Македония през последните 2 години, особено покрай преброяването. Според изнесените данни хиляди хора не са могли да бъдат вписани по една или друга причина като българи. Според данните тези случаи са над 20 000. Доц. Спас Ташев е посочил и примери за отказ от отказване на медицинска помощ на нуждаещи се хора с мотива, че са българи.
"Ние от делегацията изразяваме позицията на българската наука в различни сфери - история, български език, както и правата на човека", каза още проф. Николай Овчаров.
Той и проф. Пламен Павлов са говорили за историята и по-специално за кражбата на българска история с биполярен метод, чрез който Самуил може да се нарича македонски цар, а братя Миладинови да са събирали македонски песни.
"Много важна беше презентацията на проф. Ана Кочева, която посочи развитието на езика и какво се е случило с него през 1944 година и прекодифицирането му", каза още проф. Овчаров. Все по-често от академични среди в Северна Македония се чувало, че всъщност македонският език е по-стар от българския и че ние българите сме взели езика от Македония.