Общо 42 са болниците в страната, които извършват форма на активно лечение на онкологични заболявания през 2021 година. Те са се увеличили с 26 в сравнение с 2015 година. Това стана ясно по време на пресконференция на тема: „Онкологията в България – действителност и нужда от промени", в която участваха д-р Станимир Хасърджиев, генерален директор на Националната пациентска организация, доц. д-р Димитър Калев, председател на Съвместната онкологична национална мрежа (СОНМ), доц. Николай Йорданов, член на УС на Асоциацията за палиативни грижи в България и Първан Симеонов, съучредител на „Индекс на болниците".
Не повече от 10 болници имат реална работа със сериозни заболявания, не повече от 8 са тези, през които са минали над 2 хил пациенти, каза Първан Симеонов. По думите му радиохирургия има в 11 болници, а роботизирана хирургия само в в 3 от тях.
Здравната каса е увеличила средствата за онколекарства, показва справка на "Индекс на болниците". 246 млн,. лв за 2015, а 708 млн. лв са предвидени за 2021 г. Макар да се увеличават лечебните заведения, смъртността расте, показват данните. 17 900 са починали за 2012, в сравнение с 2020 г., когато са починали 19 300.
Лошото отношение е най-големият проблем според анкета, изготвена от Националната пациентска организация. Следват ги индивидуален подход, липса на стандарти и препоръки, както палиативни грижи и обезболяване.
Българската онкология няма съвременна организация, липсват национални ръководства, никой не знае въз основа на какво се лекуват пациентите. липсват систематизирани процедури - прави първо, второ, трето. Няма всеобхватни ракови центрове, нямаме кредитиране на онколозите, никой не контролира експертизата на онколозите, няма програми за палиативни грижи, заяви Калев.
Според доц. Николай Йорданов на здравеопазването му липсва милосърдие, а не пари. "Медицината е храм, ние вкарахме търговията в медицината. Министерството на здравеопазването е абдикирало, не казва какво да внесе една фирма", уточни той.