Захарта най-скъпа в Смолян, най-евтина в Хасково
Световният индекс на цените, който се поддържа от ФАО - Организацията по прехрана и земеделие на ООН, е намалял през май с 0,6% спрямо предишния месец. Това се случва за втори пореден месец, но въпреки това стойността му все още е с 22% над тази отпреди година.
Намалението през май се дължи на това, че Индонезия, която веднага след началото на войната в Украйна наложи забрана за износ на палмово масло, е вдигнала тази забрана през май. Индонезия е най-големият производител в света на това растително масло и съответно и световните му цени през май са паднали.
У нас също се отчита намаление, но на цените на едро по тържищата, които се следят от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. След като още от октомври м.г. този индекс непрекъснато нарастваше, през последните две седмици той спада, но съвсем плахо.
Това се дължи най-вече на цените на оранжерийните зеленчуци, които падат с между 5 и 15% в рамките на седмица. В същото време обаче бившата водеща от Би Ти Ви Биляна Гавазова пусна през уикенда снимки във фейсбук профила си, правени по гръцките пазари. От тях се вижда, че в момента доматите и краставиците в южната ни съседка са по-евтини, отколкото у нас.
Краставиците там са между 50 евроцента и 1 евро за килограм, докато у нас 1 евро е цената на едро на краставиците, в магазините те са много над 2,50 лв.
Освен това в България се забелязва и голяма регионална разлика в цените на основни хранителни продукти (виж картата).
Например цената на едро на захарта в Смолян е между 2,50 и 2,70 лв. за килограм, докато в Хасково, което е почти в същия край на страната, тя е почти два пъти по-евтина и най-ниската е 1,50 лв. килото.
Подобни големи разлики разлики в цените се забелязват и на други места и по отношение на други продукти.
Например по тържищата в Монтана зрелият фасул е 4,20-4,30 лв. за килограм, докато в другия край на страната - Ямбол, цената му стига 6,10 лв., което е рекордно скъпо за страната.
Столицата е общо взето най-скъпият град в България по отношение на основните хранителни продукти, но някои от тях са рекордно скъпи в други градове, показва справката на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата.