Обединени по-лесно ще се борите за правата си, увери в Казанлък министър Иван Иванов производители на рози и на череши
"Разпоредил съм до края на юни да е готов проектът за закон за браншовите организации в земеделието. След това ще го предоставим за обществено обсъждане. В него залагаме на френския опит. В момента секторът е разпокъсан, обединени ще можете по-лесно да ударите с юмрук по масата и да защитавате правата си. Ще има промени и в закона за маслодайната роза". Това каза днес пред производители на рози и на череши министърът на земеделието Иван Иванов, които го поканиха на среща в Казанлък. В разговора по проблемите на стопаните се включи и социалният министър Георги Гьоков.
Двамата министри участваха във финалните прояви на 119-ия поред Празник на розата, но намериха време и за нерешените въпроси пред растениевъдите.
Венелин Великов, председател на сдружение на розопроизводители, които обработват около 6 хиляди декара розови градини, обобщи пред министрите основните проблеми на колегите си: по-слаба реколта в сравнение с миналата година, ниска изкупна цена на розовия цвят, липса на работна ръка в градините, скъпи торове и препарати за тяхната обработка. "Държавата ще ни даде по 125 лева на декар заради разходите ни през миналата година, но това е повод на преработвателите на рози да държат ниска изкупната им цена, която е само 2,50 лева", обясни Великов.
Производители на череши също се оплакват от ниска изкупна цена, купувачите на плода направо ги изнудвали. "Задължението ни да изготвяме всяка сутрин еднодневни трудови договори с берачите не работи, това много ни затруднява", казаха още собствениците на розови и овощни градини и поискаха този срок да бъде по-дълъг, например за седмица, а по възможност - и за цялата кампания.
Министър Иванов определи някои от изнесените на срещата факти за ситуацията около розовите насаждения като шокиращи и покани представители на собствениците на градини за по-обстойна среща в министерството още през започващата седмица. Той каза още, че в момента у нас по закона за маслодайната роза са регистрирани 2800 производители, които се грижат за около 45 хиляди декара градини и на година добиват 14-15 хиляди тона розов цвят.
На 7 април т.г. Европейската комисия одобри помощ за земеделските производители, включително и на рози, която ще осигури ликвидност на стопаните, като компенсира част от повишените им разходи за производство заради пандемията от COVID-19 и войната в Украйна. Общият бюджет за това у нас е 143,5 милиона лева, като помощта за маслодайната роза е около 5 милиона. Предвидено е изплащането на средствата да започне до 15 юни 2022 г.