За да се компенсират по-малките постъпления от намаленията на ДДС и акцизи, НАП и митниците трябва да съберат около 1,4 милиарда лева повече
За да се възползваме от ниските лихви теглим сега нов дълг, вместо догодина, новият таван - 10 млрд.лв. вместо 7,9 млрд. лв.
Увеличават пенсии и някои плащания от 1 юли, на 1 октомври - пак, социалната реформа тръгва тогава
Ще имаме актуализиран бюджет от 1 юли, постигнахме съгласие на експертно ниво, обяви след края на рекордно краткия съвет финансовият министър Асен Василев.
Приходите, които трябва да съберат НАП и митниците ще бъдат увеличени с около 1,450 млрд. лв., за да се компенсират по-ниските постъпления от намаляването на ставки по ДДС и акцизи. С приблизително толкова ще бъдат увеличени и приходите, за да се запази бюджетния дефицит от 4,1%, обясни Василев. Предложения за нови мерки със съответните обосновки коалиционните партньори могат да правят до понеделник, обясни Василев.
Планът е актуализираният вариант на държавните финанси да влезе идната седмица в комисии, а до 25 юни да бъде приет в зала, така че на 1 юли държавата да може да изпълнява новия бюджет.
Сред предложенията за справяне с инфлацията и кризата, които е предвидено да влязат в сила от 1 юли е ръст на пенсиите, като минималната пенсия да стане 467 лева, да отпадне ДДС върху хляба, а родителите да получават по-големи данъчни облекчения.
Компенсации за крайните потребители за гориво под формата на 25 ст. на литър намаление от цената на най-евтините бензин и дизел също са част от антикризисните мерки на правителството, които могат да влязат в сила с актуализиран бюджет.
През октомври ще се осъществи по-важната част от реформата в социалната сфера, заяви още Василев. Преди началото на обсъждането, Любомир Каримански от ИТН сподели основната си критика, че не вижда обещаните реформи в социалната сфера.
За да се покрият плащания по стар дълг в размер на над 2 милиарда лева, таванът на новия за тази година да се увеличи до 10 милиарда лева, е предвидено в актуализацията на бюджета, съобщи Василев. Той уточни, че за това изтегляне на емисии се прави, за да се възползваме от ниските лихви в момента заради кризата. Таванът на дълга за 2023 г. ще бъде с въпросните 2 милиарда лева по-нисък, увери Василев.
Заплатите в държавната сфера да нараснат с поне 10% от началото на юли и ръстът им да се изравни с този в частния сектор, каза министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков преди ден. Финансовият министър Асен Василев обяви, че няма нищо против увеличението да бъде 20%, но чиновниците сами да поемата плащането на осигуровките си, а не както досега вноските за тях да прави държавата.
Преди началото му, министър Василев отново повтори, че ще се отпускат пари само срещу структурни реформи. Важно е да имаме бюджет, за да могат да се изпълнят намеренията за подпомагане на хората заради инфлацията, заяви преди съвета председателят на ПП Андрей Гюров. Любомир Каримански обаче бе критичен- според него в представения за обсъждане вариант не се виждала пенсионната реформа.