Учените ще говорят от името на БАН и ВТУ
Археологът проф. Николай Овчаров, историкът проф. Пламен Павлов, филологът проф. Ана Кочева и доц. Ташев са учените, които заминават за спешна среща с евродепутати по темата Северна Македония, стана ясно от пресконференция в БТА в петък.
Проф. Павлов е упълномощен да представи позицията на Великотърновския университет, а осналите трима учени - да говорят от името на Българската академия на науките.
"Ще изкажем доводите на българските историците, защото досега чувахме тези на политиците", каза проф. Овчаров. Той сравни случващото се с българите в РСМ с възродителния процес. Поради тази причина срещата с евродепутата Илхан Кючюк била от изключителна важност. "Случилото се с езика ни е един възродителен процес с българите в РСМ. Промяната на имената на "ски", преписването песните на Братя Миладинови на македонски народни песни... Та това, което са преживяли турците, сега го преживяват българите в РСМ", обясни Овчаров.
Срещата ще се проведе на 7 юни в Страсбург. На нея са поканени:
- Дейвид Маккалистър, ЕНП, Германия, председател на комисията по външни работи
- Желияна Жовко – зам.председател на ЕНП, Хърватия, член на делегацията за Босна и Херцеговина и Косово
- Андреас Шидер - Австрия, социалдемократи, докладчик в сянка
- Лукас Мандел - ЕНП, Австрия
- Ирена Йовева Реню - Словения, член на делегацията са РСМ
- Андрей Ковачев
- Илхан Кючюк - докладчик за Северна Македония
- всички членове на делегациите за Западните Балкани
„На базата на договора за добросъседство в българския парламент е приета рамкова позиция, в която се акцентира върху премахването на езика на омразата и изграждането на истиско добросъседство. Българската позиция може да бъде сведена до два основни постулата: първо – до 1944 г. България и Северна Македония имат обща история и второ - официалната норма в РСМ е прекодификация на българския книжовен език т.е тя има политически характер. Това са двата основни пункта, върху които ние ще стъпим в Страсбург“, обясни проф. Овчаров.
Проф. Кочева ще се застъпи за потъпкваните права на българите в Северна Македония, а доц. Ташев ще представи статистики след преброявания на територията на РСМ. Те са провеждани от трети страти в различни исторически периоди и са установявали наличието на десетки хиляди българи там, които обаче не фигурират в преброяването от 2021 г. там, с което ще ще успорят и истинността му. "Потъпквайки правата на граждани на РСМ, които са граждани и на Република България, се потъпкват законите на ЕС. В Скопие няма реформи, там се имитират такива. Продължава се по всички основни направления старата югославска комунистическа политика. България се опитва с това вето да попречи на това творение на коминтерна на Коминтерна да влезе в европейския процес и да взриви Европа отвън", обясни доц. Ташев.