
Спектакъл за Орфей и макет на столицата Севтополис разкриват още от “Светът на траките”
С помощта на специални очила и 3D виртуална реалност туристите ще яхнат машина на времето, която за миг ще ги пренесе през хилядолетия до четвърти век преди новата ера в тронната зала на тракийския цар Севт Трети. Там те ще опознаят мощта на тогавашните войни и силата на жреческите ритуали. След това спектакъл за сладкогласния Орфей ще успокои страстите, а вино от ръката на тракийски виночерпец ще им върне блаженството на съвремието.
Всичко това ще се случи, когато бъде изпълнен проектът “Светът на траките”, по който в момента се работи усилено. Част от него е
изграждането на туристически комплекс в района на град Шипка,
недалеч от тракийските гробници Шушманец, Грифоните и Хелвеция, в който ще има атракции, както и макет на потопената днес под водите на язовир “Копринка” тракийска столица Севтополис върху площ от 800 квадратни метра.
Община Казанлък притежава изключително богато духовно и материално културно-историческо наследство. На нейна територия се намират 123 недвижими паметници на материалната култура. Гробниците, могилите и античният град Севтополис от IV век преди новата ера дадоха повод районът да бъде наречен Долината на тракийските владетели.
Всички тракийските гробници поотделно притежават значителна историческа и естетическа стойност, но само чрез цялостното им представяне може да бъде разгърнат техният пълен потенциал на културно-туристическа атракция за най-пълноценно представяне на цивилизацията на древните траки, убедени са в общината.
Затова и през 2005 г. тя започна да изпълнява Програма за социализация на тракийските гробници и консервация на археологическите находки в “Долината на тракийските владетели”. Така се стигна и до идеята за създаване на културен център - атракцион, който да бъде отправна точка, “портал” при посещенията на Долината. След като бяха проведени няколко обществени обсъждания и идеята бе оформена докрай, бяха разработени
инвестиционни проекти, с които общината кандидатства
пред Оперативна програма “Региони в растеж 2014-2020” с цел да получи финансиране на мащабния замисъл.
Одобрен беше проектът “Светът на траките”, който е насочен към възстановяване и опазване за бъдещите поколения на един от паметниците на културата с национално значение - гробницата “Оструша”, към осигуряване на достъпност до тракийското културно наследство в Долината за туристите от страната и чужбина, както и за допълване и постигане в по-голяма степен на завършеност на туристическия продукт с изграждане на туристически комплекс.
Инвестициите по този проект са за три обекта - изграждане на велоалея между градовете Крън и Шипка, пълноценно опазване и социализиране на тракийската гробница и култовия комплекс “Оструша”, което включва и устойчивото съхраняване на каменния саркофаг в нея и археологическите структури около него, както и изграждане на туристически комплекс “Светът на траките”. Този комплекс включва обособени зони със съвременни средства за представяне на информация и визуализация за начина на живот на траките, комбиниране на различни типове пространства, зони за демонстрации, 3D виртуална реалност, места за отдих, макет на древния град Севтополис, кафене, ресторант и места за настаняване. Целта е да бъде постигнато съвременно атрактивно и интерактивно представяне на културното наследство, при което посетителят да съпреживява историята.
Изпълнението на проекта, чиято обща стойност е малко над 8,2 милиона лева, ще осигури липсващите досега предпоставки за превръщането на множеството от тракийските гробници в района на Казанлък и откритата още през 1944 г. и проучена най-напред Казанлъшка тракийска гробница в конкурентоспособен туристически продукт. Основната цел на “Светът на траките” е
развитието на конкурентен и целогодишен туризъм
в община Казанлък. Очакванията са проектът да постигне положителни социални ефекти включително и чрез разкриване на нови работни места. Ще се популяризират и социализират обектите на тракийското историческо наследство в региона, като бъде осигурен достъп и на хора с увреждания до обектите.
По проекта “Светът на траките” вече е изградена велоалеята от град Крън до град Шипка с дължина 6841 метра, благодарение на което с велосипед вече може да се стигне от основните туристически обекти в Казанлък - музеите на розата и историческия “Искра”, дома на Чудомир и Етнографския комплекс, до тракийските гробници в землището на град Шипка. Изработени са макети на 13 от най-значимите находки от Долината, сред които бронзовата глава на владетеля Севт Трети и на златния венец от могилата Голяма косматка, както и 4 тематични восъчни фигури - на тракийски цар, тракийска царица, виночерпец и воин. Композицията е според образите на запазените стенописи в Казанлъшката тракийска гробница.
Театралната постановка “Орфей” ще се играе пред посетителите на туристическия център. Усилено напредват строително-монтажните дейности по тематичния ресторант, кафенето с приемен център, централната сграда на комплекса и петте къщи за гости в него. Нагласите са центърът да бъде готов до края на годината.
На туристически обект “Оструша” вече текат спасителни археологически разкопки
на неолитни жилища, открити през 2021 г. Те са в близост до тракийската могила, която е уникално по рода си култово-гробнично съоръжение. Касетираният таван на гробната камера е най-ранният запазен от подобен вид у нас. Непозната като архитектурна форма е и самата гробна камера. Стенописите в нея са прецизно изпълнени, композицията е безупречна. Стиловата им характеристика ги сближава с тези от Казанлъшката гробница, но стенописите от “Оструша” са по-ранни. Те са аргумент в подкрепа на тезата, че е съществувала тракийска школа в елинистическата живопис, смятат учените.
За да бъде съхранено сигурно това богатство, над гробницата по проекта се изгражда нова защитна постройка. Когато проектът бъде изпълнен, “Оструша” ще се нареди сред напълно реставрираните тракийски гробници в Долината на владетелите - Казанлъшката, Голяма Косматка, Хелвеция, Грифони, Крън II, Голяма Арсеналка и Шушманец.