Партиите мълчат ден след като президентът заговори за референдум по темата Северна Македония
Отварят обаче за поправки закона за допитването до народа
“Паметта и езикът не може да бъдат спазарявани за текущи цели, те са нашата същност. Свободата, отвоювана с жертви, трябва да се отстоява с мъдрост и достойнство днес.” С тези думи в словото си във Враца, посветено на подвига на Христо Ботев, президентът отново препрати към горещата тема на политическия сезон - натиска върху България да вдигне ветото върху старта на преговорите между Скопие и ЕС.
Ден по-рано държавният глава за първи път заговори за референдум - в коментар на думите на премиера Кирил Петков, че последната дума е на Народното събрание, Радев рязко му напомни, че винаги последната дума е на народа. И че има конституционни механизми за допитване до него и той внимателно следи какво правят партиите. Освен това напомни, че Северна Македония не изпълнява договора за добросъседство.
“Нишката към общото минало е това, което ни прави народ. Ако допуснем да умре от безпаметност и
друг да пренаписва миналото ни, сами ще срутим дома си
и ще обречем себе си на печалната участ на много народи, които търсят приют в пътищата на миграцията”, заяви още Радев на честванията на 146-ата годишнина от подвига на Христо Ботев във Враца на централния площад в града.
Вчера за Деня на Ботев и падналите за свободата на България там отиде и премиерът. Кирил Петков се качи на Околчица, но закъсня с 10-ина минути. Все пак успя да поздрави участниците в националния туристически поход по стъпките на Ботевата чета, както беше обещал предварително.
“В човешката история има много държавници и управници, някои от тях са предавали родината. Някои са се нагаждали към силните на деня, но наистина малцина са били готови да дадат всичко в името на идеала си. Христо Ботев е направил точно това, а неговият идеал е бил свободна България”, каза Петков.
Докато четеше речта си, част от хилядното множество в подножието на Околчица
започнаха да дюдюкат, докато други го аплодираха
А истинска какофония настъпи, когато премиерът заговори за Русия и ръкоплясканията се смесиха с викове “Ууу”.
“Русия - тая мнима защитница на славянството, тя употребява още по-радикални средства, за да изтрие от лицето на земята българските колонии. Това са думите на Христо Ботев, когато има проблеми с бесарабските българи в Руската империя”, цитира Кирил Петков войводата.
Премиерът обаче не разговаря с журналисти след церемонията, макар да имаше очаквания той да коментира думите на президента за Северна Македония.
Официални коментари по въпроса дали да се направи референдум по темата не направиха и от нито една парламентарна сила вчера. Все още не било обсъдено в партиите, а и президентът реално не го бил предложил, посочваха депутати като причина.
Иначе такова допитване поиска още през април лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. А останалата извън парламента ВМРО през януари се закани сама да събере подписи за референдум, ако управляващите решат да пуснат Скопие в ЕС, без да са изпълнени българските условия.
На този фон по искане на “Има такъв народ” депутатите отварят за поправки закона за референдумите. Преди седмици групата на Слави Трифонов обяви, че
прагът за валидност над опитванията е твърде висок,
а законът бил направен така, че реално хората да не се питат. Работна група с по 1 представител от всяка партия в НС ще готви промените. Тя бе създадена вчера към комисията за прякото участие на гражданите, чийто шеф е депутатът от ИТН Станислав Балабанов. Той има желание да оглави и групата, която до 7 юли трябва да излезе с доклад.