Независимият общински съветник Борис Бонев внася предложения за промени в 3 наредби, които да стимулират създаването на градски зеленчукови градини в София
Столичната община да предоставя безплатно или срещу символичен наем общински терени, на които да се развива градско земеделие и там да се отглеждат зеленчуци, плодове, билки и подправки. Това е една от промените, които независимият общински съветник Борис Бонев от "Спаси София" предлага, за да се стимулира развитието на градското земеделие в столицата.
Промените засягат три наредби - за зелената система, за общинската собственост и за цените при сделки с недвижими имоти, собственост на общината. Те са изготвени от работна група, в която са участвали представители на администрацията, на общинското предприятие "Софияплан", различни експерти, както и хора, които се занимават с градско земеделие. Бонев ще внесе промените за разглеждане в СОС и добави, че ще разчита на подкрепа от всички политически сили.
Градското земеделие представлява отглеждане на плодове, зеленчуци, билки и подправки в урбанизирани територии, междублокови пространства, тераси, покриви и др. В момента според статистика на ООН 800 млн. души по света се занимават с градско земеделие. 54% от населението на света живее в мегаполиси и големи градове, като тази тенденция ще продължи да расте в следващите години. Съответно - проблемът за достъпа до здравословна и чиста храна в големите градове ще става все по-голям. Градското земеделие е начин за решаване на този проблем, обясни адвокатът Александър Колев.
В момента основният проблем, с който се сблъскват хората, които искат да се занимават с градско земеделие в София, е свързан с достъпа до общински терени, както и несигурност, че във всеки момент имотът може да бъде взет, защото е преценено, че е по-удачно да има друго предназначение. Затова с промените се вменява задължение на районните администрации да определят терени, подходящи за градско земеделие.
Между 20 и 60% от нуждите на едно семейство могат да се покриват от градското земеделие при добре развита мрежа от градини, сочи статистиката на ООН. Всеки долар, инвестиран в градско земеделие, има шесткратна възвръщаемост, уточни Колев.
Той даде пример за такива градини в различни градове у нас, които имат не само екологичен, но и социален ефект. В Добрич, на предоставен от общината терен, социални работници и хора с интелектуални затруднения отглеждат цветя, които продават на фермерски пазари. В Троян на общински терен се отглеждат плодове и зеленчуци, от които се произвежда храна за социалните кухни и детските заведения в града. В София фондация "Светът на Мария" има своя градина в район "Надежда". В Сингапур пък имало 50 градини, всяка от които можела да изхрани 500 души.