- Бюджетът измести вниманието от Северна Македония,
- Тошко Йорданов плаши с тежки години и късане на въжета
Три от управляващите формации са все по-доволни от начина, по който работи коалицията, а “Има такъв народ” на Слави Трифонов се изолира и плаши с късане на въжета. Това е резултатът от последния коалиционен съвет на лидерите на “Продължаваме промяната”, БСП, “Демократична България” и ИТН в петък късно вечерта.
Над 3 часа продължи разговорът, който се очакваше да е инфарктен заради намеренията на премиера Кирил Петков да иска вдигане на българското вето за старта на присъединителните преговори на Северна Македония с ЕС. Министър-председателят обаче изненадал партньорите си с много премерено говорене и липса на каквото и да било налагане, разказаха участници в срещата. А съветът се съсредоточил повече върху актуализацията на бюджета.
Разговорите на коалиционните съвети стават все по-приятни и конструктивни, разказа един от участвалите в срещата лидери. А други пък бяха доволни, че “Има такъв народ” бяха представени от депутата Станислав Балабанов и вицепремиера Гроздан Караджов.
Особено конструктивен и диалогичен
бил регионалният министър
Слави Трифонов е единственият партиен лидер от управляващата коалиция, който винаги изпраща свои пълномощници на разговорите и никога не участва лично.
Обединихме се, че за нас най-важното е да има широко съгласие. Препотвърди се обещанието, което сме дали, че тази тема задължително ще мине през Народното събрание. Това, което е важно за нас, е да защитим българската позиция във връзка с двустранния договор със Северна Македония, обяви след съвета говорителката на кабинета Лена Бориславова. Стана ясно, че
и четирите партии са препотвърдили
позициите си спрямо Скопие,
а управляващите се разбрали още в първата седмица на юни да внесат актуализацията на бюджета в парламента. Друга тема бил планът за възстановяване, по който се налагали 20-ина тежки законови реформи.
В интерес на истината се опитахме в името на конструктивния диалог да обсъдим наболелите теми по отношение на Северна Македония, актуализацията на бюджета. Всяка една от политическите партии препотвърди позициите си. Надяваме се на едни бъдещи действия на дипломатите от външно министерство и реакция от Северна Македония, сравнително омекнал излезе от съвета и Станислав Балабанов от ИТН.
Доста по-остър ден по-късно обаче бе зам.-председателят на “Има такъв народ” Тошко Йорданов, който не участва в лидерския формат.
“Има такъв народ” остават нащрек по всички теми - от Република Северна Македония (РСМ) през еврото до българския закон “Магнитски”. С този тип коалиционни партньори не можем да сме спокойни, обяви Йорданов в Нова тв и обясни как “Продължаваме промяната” късали “един по един конците в коалиционното споразумение и въжето ще се скъса”. След това обяви, че идват няколко тежки години за страната.
В неделя и Станислав Балабанов отново се изостри.
Министерският съвет напоследък се опитва да превръща парламента в гумен печат, обяви депутатът от ИТН пред БНР в неделя. Този път атаката бе срещу техническия план как България да се подготви за приемането на еврото като валута, гласуван от правителството в петък по обяд. Тогава на заседанието против са били министрите от ИТН и от БСП.
И беше приет нарочно, за да покажем, че можем да го правим сами и можем да налагаме такъв тип управление. Това е деструктивно. Това е демонстрация на еднолично управление, заяви Балабанов. (24часа)
Кирил Петков спря да бърза
за среща с Румен Радев,
за да го убеждава за КСНС
Премиерът Кирил Петков отлага срещата си с президента Румен Радев, на която да го информира какъв е напредъкът в отношенията със Северна Македония в последните шест месеца.
Това твърдят източници на “24 часа” от правителството. Причината е, че коалицията така или иначе не успява да формира единна позиция по отношение на Скопие, както стана ясно след съвета в петък вечерта.
Разговор на четири очи, на който да убеди президента Радев, че е наложително да свика Консултативния съвет по национална сигурност, за да обсъди отново ветото за Северна Македония, планираше да поиска Петков в началото на миналата седмица. Такава среща бе поискана и от Радев като условие, за да изпълни искането на министър-председателя за свикване на КСНС. Държавният глава заподозря, че искането на министър-председателя е заради нарушения диалог в коалицията.
Искането на Петков за свикване на КСНС бе направено изненадващо както за президента, така и за партньорите в управляващата коалиция през видеообръщение късно вечерта в петък преди две седмици.
Кирил Петков и Румен Радев всъщност изчакват да имат последни разговори с президента на Франция Еманюел Макрон, преди да обсъждат темата, подозират обаче част от партньорите в управляващата коалиция. В края на юни изтичат шестте месеца на френското председателство на ЕС и Макрон имаше амбицията да разреши проблема с българското вето за началото на преговорите с Република Северна Македония. (24часа)