Борис Джонсън се опитва да прокара свое предложение за нова система на политически, икономически и военен съюз, която да е алтернативна на ЕС. Тя би трябвало да събере страните от съюза, които са обединени от скептицизма си спрямо Брюксел и към отговора на Германия на руската военна агресия, съобщи в. “Кориере дела сера”.
Изданието твърди, че според запознати британският премиер плете мрежата си от над месец. Той представил идеята си на Володимир Зеленски, когато отиде при него в Киев на 9 април. Моделът за европейска общност, който замислил премиерът, би включил Великобритания като лидер, а освен нея –Украйна, Полша, Естония, Литва, Латвия и в по-нататъшен етап евентуално Турция. След визитата на Джонсън в Киев разговорите в тази насока продължили и ухажването на Великобритания станало още по-настойчиво към украинските власти. Британският премиер иска съюз от ревниви за националния си суверенитет страни, либералисти в икономически аспект и решени на максимална непримиримост спрямо военната заплаха от Москва. Засега Киев не е изразил позиция за британското предложение, но не го е и отрязал. Украинският елит се убедил, че по високите етажи във Франция и Германия малцина си пожелават Путин да бъде победен. Закъсненията около санкциите и въоръжаването на Киев вече са издълбали бездна. Зеленски очаква срещата на високо равнище на 23 юни, когато страните от ЕС ще обявят дали да дадат статута на кандидат на Украйна. Не е казано обаче, че решението на 27-те ще отговори на надеждите му, защото ще породи протести у Албания и Северна Македония, които очакват от години статута “кандидат”. Според друга хипотеза лидерите от ЕС може да се ограничат само с по-обща декларация, че Киев има “европейска перспектива” (т.нар. солунска формула).
При това положение Зеленски би взел на сериозно алтернативната оферта на Джонсън. Не е изключено обаче всички тези слухове сега да се пускат именно за да се сее напрежение сред европейските лидери преди решението им през юни. Освен това Лондон не би бил в състояние сам да поддържа финансово Украйна. Не е и казано, че Полша и балтийските държави биха се обвързали с инициатива, която може да компрометира отношенията им с Брюксел. Със сигурност Джонсън се опитва да получи политически дивидент, иска по-хубави карти в преговорите си с Брюксел по Брекзит. Така Лондон може да доведе в ЕС до процеп между страните, които помагат по-решително на Киев като Великобритания и Полша, и другите, които го правят с колебание.