Промяната” и ИТН са доволни от коалиционното споразумение
Кристиан Вигенин иска нов документ, за да не изглежда, че работят ден за ден
БСП и “Демократична България”, които отказаха дори да подпишат общо коалиционно споразумение през декември, изведнъж се събраха заедно срещу “Продължаваме промяната” и “Има такъв народ”.
Левите и десните искат да допишат коалиционното споразумение с програма на правителството, която да пребори хаоса в управлението. Другите двама партньори във властта обаче са доволни от сегашното положение.
Надявам се в рамките на следващите седмици да можем да излезем с програма, за да не изглежда в очите на хората, че работим ден за ден. Да има ясен план и перспектива - тогава ще отпаднат и много от въпросите, свързани с това разпада ли се коалицията тази или следващата седмица, заяви в четвъртък в интервю за БНТ зам.-шефът на социалистите Кристиан Вигенин. По късно в кулоарите на парламента, уточни, че това било искане на БСП от ден първи.
Има нужда от по-конкретен документ от коалиционното споразумение, заяви и съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов. И припомни, че ДБ поиска подобно нещо в декларация на 13 май. Тогава той предложи “мерки за депутинизация на България”, които да залегнат в управленската програма на правителството и в законодателната програма на управляващото мнозинство.
Според Иванов подписването на такъв документ е обсъдено на лидерски съвет и макар да няма решение, срещало разбиране.
Мисля, че всички сме съгласни, че този начин на работа е твърде хаотичен и сложен, че комуникацията и ефективността не са добри и трябва да работим да ги подобрим, добави още лидерът на ДБ. Христо Иванов определи коалиционното споразумение като
“една енциклопедия”, която имала нужда от уточнение
на приоритетите предвид новото обстоятелство - войната в Украйна.
Коалиционното споразумение е общо, то има хоризонт 4 г. Там има голяма част от записи и мерки. Може да се каже, че някои бяха записани като нуждаещи се от анализ. Самото коалиционно споразумение не се състои само от неща, които са готови да бъдат изпълнени, а и от неща, които сме маркирали като теми за обсъждане помежду ни, обясни Иванов.
Той смята, че за да е ефективна работата, трябва да е ясно в следващите 12 месеца или някакъв друг времеви хоризонт, какви конкретно ще са приоритетите. Според него обаче документът можело да не се нарича програма, да е с различен времеви хоризонт да е свързан с актуализацията на бюджета или с 3-годишната финансова рамка.
И докато БСП и ДБ този път намериха обща червена линия, на коренно различна позиция са останалите партньори от управленската коалиция. Мандатоносителят “Продължаваме промяната” и представителите на “Има такъв народ” не виждат защо трябва да се прави такъв документ.
Нямах възможност да чуя интервюто на г-н Вигенин, но ние имаме коалиционно споразумение, под което са се подписали всички партии, и се придържаме към него. Така че от тази гледна точка не мога да се съглася с думите на г-н Вигенин, коментира Петър Кулински от “Продължаваме промяната”. Той подчерта, че този въпрос все пак трябва да се обсъди между лидерите на управляващата коалиция. Според него обаче комуникацията между партньорите в парламента била добра.
Коалиционното споразумение от 140 страници бе подписано през декември след триседмични преговори между “Промяната”, БСП, ДБ и ИТН. В него в 19 приложения са разписани конкретни управленски мерки, за които се разбраха четирите формации. Споразумението бе подписано в три отделни екземпляра от ПП с всеки от партньорите, защото от ДБ отказаха да подписват общ документ с БСП.
Коалиционното споразумение е фундаментът на тази коалиция и нейната програма. За съжаление, напоследък то като че ли остава на заден план и не се работи по него заради “черните лебеди”, които ни застигат - кризите в държавата, войната в Украйна и търканията на база на различните мнения и идеи на всеки един в тази коалиция. Споразумението трябва да се изпълнява. То е ясно разписано, категоричен бе депутатът от ИТН Станислав Балабанов. Според него
всеки имал правото да говори каквото си иска
Не мога да влизам в ролята на говорител на г-н Вигенин, на БСП и т.н. Те понякога излизаха и отново вкарваха със свои мнения идеите за форсмажор и за други обстоятелства. Това е тяхно право, но след като има такова споразумение между нас, то трябва да се спазва, допълни Балабанов.
Макар ИТН и БСП да се разминаха по темата за управленската прогама, те остават на една позиция относно това дали трябва да пада ветото за влизането на Северна Македония в ЕС. Днес трябва да има коалиционен съвет по темата.