Инженер Даниела Бакларова, хидрогеолог, е категорична, че за първи път замърсяване в питейни водоизточници е констатирано през 70-те години на миналия век в Димитровград.
"Оттам по река Марица започва да пълзи срещу течението и достига до Пловдив", обясни тя. По думите й през 2000 г. се наложило ВиК да ликвидира кладенците, които водоснабдяват втория град, защото били плитки. Те били циментирани и на тяхно място изградили дублиращи по-дълбоки, чиито филтри са след 40-ия метър. "Тези водоземни съоръжения за Пловдив са без наличие на манган", посочи Бакларова (виж видеото с нея).
Тя и още двама експерти опровергаха твърденията, че причина за замърсяване на водата с този метал е от МВЕЦ "Кадиево".
Изграждане на пречиствателна станция е единственият изход, който може да реши проблема на село Брестовица, категоричен е хидроинженерът Камен Богданов. По думите му да се твърди, че близкият МВЕЦ-ът е замърсител, било абсурдно.
"Електроцентралата е изградена по всички изисквания, получила е нужните разрешения. Ако е имало някакъв минус, щяло е да се разбере. А такъв няма", твърди инж. Богданов.
А главен асистент Вероника Караджова от Химико-технологичния металургичен университет е още по категорична.
"Анализите, направени от акредитирана лаборатория, сочат, че съдържанието на манган е 5,3 и 2,1 микрограма за кубичен дециметър при допустими стойности 50 микрограма на куб. дцм", казва тя. И също е на мнение, че единственото решение е пречиствателна станция с подходяща технология са очистване на манган и желязо. "Не мога да кажа какви са стойностите на водата в Брестовица. Но собствениците на МВЕЦ "Кадиево" поискаха справка за 20 г. назад от РЗИ-Пловдив, за да се направи сравнение. Такава не беше предоставена", посочи Караджова. По думите й всеизвестно е, че водите на Марица сас със съдържание на манган.
Васил Тасев, управител на МВЕЦ "Кадиево", цитира писмо на ДНСК след извършена проверка, според което няма нарушения от страна на централата. "Нямаме санкции от РИОСВ и Басейнова дирекция", които ни контролират, допълни той.
МВЕЦ "Кадиево" е пусната в експлоатация на 6 април 2015 г. и произвежда годишно около 10 млн. киловатчаса зелена енергия.