Всеки месец ще има информация и от други 60 държави как се справят с поскъпването
Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) ще са двата органа, които ще контролират прилагането и изпълнението на антикризисните мерки на правителството, така че да не се допуска спекула с цените след влизането им в сила.
Това разпореди министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова в четвъртък. В контрола обаче ще се включи и Българският институт по метеорологията. Той също ще следи за злоупотреби по отношение на отстъпката от 25 ст. на литър бензин и дизел, която трябва да влезе в сила при всяко зареждане на физическо лице от 1 юли, обясни Нинова по-късно пред депутатите в ресорната комисия в парламента.
Институтът е под шапката на икономическото министерство и сертифицира софтуера между бензиностанциите и НАП.
Нинова обясни, че между бензиностанциите и приходната агенция има постоянна връзка, но след въвеждането на мярката за отстъпка на горивата трябва да има строг контрол върху това, което се отбелязвало на касовата бележка, и информацията в НАП.
Вицепремиерката каза още, че от началото на годината са направени над 2000 проверки, за да се гарантира, че няма нелоялни практики и картелни споразумения. Проверявали се фактури и доставки, за да се пресекат опити за спекула с цените от страна на търговците.
Нинова посочи, че всички структури на двете комисии трябва да контролират процеса така, че да не се пречи на коректните фирми, но в същото време тези, които спекулирали с цени и укривали данъци, да усетят цялата строгост на закона. Вицепремиерката допълни, че не бива да се допуска нелоялни търговци да се опитват да трупат печалби на гърба на народа.
Освен икономическия и социалния ефект част от мерките били насочени и към изсветляване на бизнеса – такава е била нулевият ДДС на хляба. Според нея това със сигурност ще задържи цената му на нивата, на които е сега, защото сваля производствените разходи. Мярката нямало да позволи, ако се вдигнат другите разходи за суровини, цената на хляба да расте главоломно.
Прогнозите на хлебопроизводителите били дори, че може да има поевтиняване. Ако на по-късен етап цената се качи, контролните органи са на ход, обясни Нинова.
Комисията за защита на потребителите и Държавната комисия по стоковите борси и тържищата трябва да подготвят методика, по която да се отчита ефектът от мерките и как се отразяват на потребителското търсене и цените.
Нинова заяви още, че е въведена нова практика в търговските служби - всеки месец да се правят анализи в над 60 държави, както и да се събира информация за антикризисните мерки там.
Вицепремиерът Корнелия Нинова се срещна с ръководствата на КЗП и ДКСТБ и им разпореди да следят да няма спекули при прилагане на мерките на правителството срещу поскъпването.