Пандемията от COVID-19 „със сигурност не е приключила“, предупреди генералният директор на СЗО Тедрос Гебрейесус при откриването на 75-та Световна здравна асамблея в неделя, цитирайки данни, според които обявените случаи на заразени все още се увеличават в почти 70 страни по света. Вариантът „Омикрон“, който не е толкова опасен, накара много страни да облекчат ограниченията и да разчитат само на ваксинации. От друга страна китайската стратегия за нулева заразяемост, предвиждаща множество мерки, включително масови тестове, проследяване на контакти и бързо блокиране на райони на нови огнища, изглежда неуместна и предизвика доста противоречия и критики в международен план. Какви обаче биха били последствията ако Пекин се откаже от настоящите мерки?
Китай има 267 милиона възрастно население над 60 години, като 260 милиона са със съпътстващи здравословни проблеми. На този фон, проведено неотдавна проучване на китайски и американски здравни специалисти показа, че „нивото на имунитет в резултат на ваксинацията би било недостатъчно, за да предотврати вълна от „Омикрон“, и ако Пекин изостави стратегията за нулева заразяемост, търсенето на интензивни болнични грижи може да превиши с 15,6 пъти съществуващия капацитет и да доведе до 1,5 милиона смъртни случаи.
На следващо място, съотнесен към населението му, болничният капацитет на Китай е сравнително ограничен. По данни от миналия юли, на 100 000 души се падат средно по 4,37 легла за интензивно лечение, докато броят им в Германия през 2017 г. и САЩ през 2018 г. е бил съответно 33,9 и 25,8. Броят на лекарите и медицинските сестри в Китай също е недостатъчен, за да може страната да се справи с големи огнища на епидемията. В момента Китай разполага средно с 1,64 практикуващи лекари и 2,54 медицински сестри на 1000 души.
Огромна вълна от варианта „Омикрон“ в Китай би означавало, че хоспитализацията ще нарасне до два пъти или повече от броя на болничните хоспитализация с COVID-19 при минали скокове в някои страни, според изследване на Института за здравни показатели и оценка към Вашингтонския университет. Проучването, публикувано в списание „Лансет“, показва, че голям брой здравни работници са с положителни проби и трябва да се поставят под карантина по време на вълната от „Омикрон“, което оказва двоен натиск върху болниците. В Китай, с небалансираното си регионално развитие и недостатъчни медицински ресурси, ще има разпространяване на инфекциите с огромно количество тежки и смъртни случаи, ако строгите антиепидемични мерки бъдат разхлабени, смятат експертите.
Стратегията за нулева заразяемост не означава липсата на заразени, а целта ѝ е да прекрати разпространението на нови инфекции възможно най-скоро, вместо да остави ситуацията да излезе извън контрол, заяви на пресконференция неотдавна Лян Уанниен, ръководител на експертния екип за справяне с COVID-19 към Националната здравна комисия. По думите му, това печели време на Китай да разработи повече и по-ефективни лекарства и ваксини.