Всеки, който дръзне да се гаври с българската история трябва да получи нашия отговор. Тази катеогична позиция заяви вицепрезидентът Илияна Йотова, която посрещна 24 май в Босилеград. Пред църквата "Св. Троица" в с. Извор, където преди 190 г. е основна първото в района килийно училище, тя призова младите да помнят и пазят българския дух, култура и традиции. Йотова се възмути, че съвременни фанариоти определят кирилицата като ненужна, други пък искали да пренапишат собствената ни история. Вие ще бъдете борците срещу това, изрази надежда Йотова пред деца от България и Сърбия, които заедно отбелязаха празника. Вицепрезидентът смята, че азбуката ни няма да умре със социалните мрежи и интернет, тя трябва да защити всяки българско събитие и страница от историята ни. Йотова припомни, че български мечове са печелили много битки. "Духовният меч е записвал не дати, а вечност. Нашите букви са свещени история, памет и бъдеще", заяви тя като добави, че само чрез просвета и култура може да има развитие напред.
Вицепрезидентът поздрави всички учители и преподаватели с 24 май. "Вие не просто учите на грамотност, вие създавате хора. Поклон пред вашата работа днес, това не е професия, а мисия", каза тя. Йотова призова родителите да са съюзници с учителите, защото грижата за децата е обща. И да възпитават децата да помнят и пазят българското. Вицепрезидент тът си пожела повече политици като цар Борис I - такива, които да правят Златния век на България.
" Нямах никакви колебания да съм с вас на най-хубавия, светъл и български празник. Няма нищо по-естествено от това да сме заедно днес. 24 май е ден, в който забравяме конфликтите, различията, в който се опитваме да забравим всякакви лоши думи и езика на омразата. Събира ни нещо много важно, едно огромно духовно пространство на всички българи по целия свят", заяви Йотова в културно-информационния център "Босилеград", откъдето започна посещението й. Тя припомни, че от няколко години градът е център на българското национално малцинство в Сърбия, място, на което живеят трудолюбиви хора, които пазят българския дух, самосъзнание и традиции.
Вицепрезидентът подчерта, че конституционното укрепване на правата на българите в Сърбия е само първата стъпка, по-важна е тяхната реализация. "Само преди години бе немислимо да празнуваме заедно 24 май, това вече е факт. Стъпка по стъпка се върви напред, важно е нашата страна да защитава вашите права. Пътят е през диалог", заяви Йотова. Тя увери, че спазването на правата на сънародниците ни в Сърбия ще продължи на най-високо ниво и припомни, че някои от проблемите и. Вече са поставяни пред президента Вучич. Тя припомни, че държавният глава Румен Радев е поставял въпроса и за българските монументални плочи, и за българските имена и изучаването на български език. Йотова увери, че и след формирането на ново правителство след изборите в Сърбия България отново ще поднови темата и за плочите, за езика на омразата, за историята.
Посланикът на България в Сърбия Петко Дойков прие препоръката на вицепрезидента да се организира бизнес форум, на който да бъде обсъдено как да бъдат насърчени малки и средни предприятия да инвестират и открият дейност в района. От думите му стана ясно, че подобна среща може да има в Босилеград през втората половина на септември.
Продължават обаче екологичните проблеми, свързани със замърсяването на стигащата и до България река Драговищица, оплака се Ботьо Христов. Посланикът увери, че по въпроса вече се работи, съвместни групи от български и сръбски експерти ще извършват замервания. Има програма за работа през следващите 2 г. Прави се проучване, което ще приключи към края на октомври и ще се пристъпи към съвместна работа, добави Дойков.
До един месец в България да бъде осъществена среща между властта и представители на българското малцинство в Сърбия, ангажира се Йотова. Тя отбеляза, че президентът Радев също е подкрепил подобна инициатива, но е трябвало да има и правителство, което да поеме подобен ангажимент.