Контактувалите с болни трябва да избягват срещи с деца и бременни
Великобритания и Белгия станаха първите страни, които въведоха карантина заради бързото разпространение на маймунска шарка в Европа. Британската агенция за здравна сигурност съобщи, че всеки, който е имал пряк или домашен контакт с потвърден случай, трябва да се самоизолира за 21 дни. Освен това да избягва срещи с деца под 12 г., бременни и хора с отслабена имунна система. До момента в Обединеното кралство са потвърдени 20 случая, но очакванията са да се увеличат в следващите дни.
В Белгия пък 21-дневната карантина е задължителна само за болни от маймунска шарка. Там има четирима заразени, като трима от тях са свързани с фестивал на гей общността в Антверпен.
Значителна част от болните във Великобритания също са млади мъже, които правят секс с мъже. Стана известно обаче, че има и заразено дете, което се лекува в интензивно отделение в Лондон. Според СЗО болестта протича по-тежко при децата и съществува риск за плода при бременни. Затова започна и
ваксинация на хора, за които се смята, че са потенциално застрашени
“Не ваксинираме населението, а само лица, за които вярваме, че са изложени на висок риск. Правим го бързо, до 4-5 дни след като това се е случило, за да намалим риска да се разболеят”, каза главният медицински съветник на британската здравна агенция доктор Сюзън Хопкинс. Поставя се ваксина за едра шарка, за която се знае, че е 85% ефективна и срещу маймунска, тъй като няма специално разработена за нея.
Счита се, че дадено лице е изложено на висок риск от заразяване, ако е имало домашен или сексуален контакт с болен или е сменило спалното бельо на такъв, без да носи предпазни средства. Първоначалните симптоми включват треска, главоболие, подуване на лимфните възли, болки в гърба и мускулите, след което се появяват обриви по лицето и тялото.
Боледуването трае от 2 до 4 седмици, като смъртността е ниска
Британските здравни власти все още не са открили откъде е тръгнало заразяването в страната и защо толкова бързо се разпространява. В Англия и преди е имало случаи на маймунска шарка, но те са били единични и при хора, пътували в Африка, където болестта е ендемична. Сега повечето от болните не са напускали Острова и не са контактували пряко с лица, които са го правили, което означава, че тя вече се предава локално.
Директорът на неправителствената организация по здравни въпроси Wellcome Trust Джеръми Фарар предположи, че е имало някакво събитие, от което е започнало заразяването в Европа. Много хора са се събрали на едно място, контактували са с болен и след това са се върнали в своите страни, пренасяйки рядката вирусна инфекция. Затова сега трябва време да се проследят контактите на много хора с месеци назад.
Специалистът по пандемии проф. Том Соломон от университета в Ливърпул призна пред Би Би Си, че учените “не са много разтревожени” от броя на случаите на маймунска шарка в Обединеното кралство, тъй като не е известно да е имало смърт от нея в страната. Той обаче прогнозира, че броят на болните вероятно ще се увеличава.
В Испания също в момента се проследяват стотици контакти, след като потвърдените случаи станаха 34 и има съмнения за още 38. Първоначално се смяташе, че заразяването е тръгнало от събитие в сауна в Мадрид, но вече има болни и в други части на страната, включително Канарските острови.
В понеделник Дания стана 16-ата държава извън Африка, която обяви регистриран случай на маймунска шарка. Най-близката до България, в която имаше съмнения за такъв, бе Гърция, и то при английски турист. Гръцките здравни власти обаче съобщиха, че той е болен от варицела.