Законът не позволява да се сложат вендинг машини за лекарства в населените места, където аптеки липсват. Причината е, че не е ясно кой ще носи отговорност за зареждане на машините и дали медикаментите в тях не са с изтекъл срок на годност. Освен това няма как да се контролира кой и как пие лекарствата, защото няма да има фармацевт, който да консултира хората.
Това се разбра от изказване на здравния министър Асена Сербезова по време на парламентарния контрол днес.
Действащото в момента законодателство регламентира мястото, където може да се извършва търговията на дребно с лекарства, като се допуска едно изключение за местата, където няма - лекари и лекари по дентална медицина могат да съхраняват и продават лекарствата там. В момента медикаменти могат да се продават само в аптеки и дрогерии, каза Сербезова.
По отношение на вендинг машините - липсва дефиниране на персоналната отговорност за съответните лица, които ще бъдат ангажирани с продажбата на продуктите и др. Друг мотив за ситуирането на този тип препарати само в аптеки и дрогерии е пряката отговорност на лицата носители на съответната лицензия, продължи тя.
Така приетото законодателство не урежда критерий по отношение на разпределението и гъстотата на аптеките. Във вашите ръце е да се подложи на обсъждане осигуряването на фармацевтична грижа в районите, обърна се тя към депутатите.
В здравната комисия да се помисли и за възможност за откриване на филиали, които да работят в определени часове, призова Сербезова. "Преди в годините назад имаше такива вариант. А защо не и да се обмисли въвеждането на публично-частно партньорство за предоставяне на фармацевтични услуги в населени места със затруднен достъп. Това също е един дългосрочен и устойчив начин за справяне с проблема, а не просто конституирането на вендинг машини с много ограничен кръг от лекарствени продукти, които могат да замаскират основни симптоми и да представляват проблем при дългосрочна употреба, която не се наблюдава от лекар и не се консултира от фармацевт", мотивира се тя.
Всеки втори пациент с хронично заболяване, който приема лекарства, ги приема неправилно. Тоест 50% от правилно предписаните лекарства се приемат неправилно, а какво остава, ако просто сложим една вендинг машина с лекарства, които се отпускат безконтролно. В българското население съществува усещане, че тези лекарства, които се отпускат без рецепта са безопасни, но това не е така, подчерта още Сербезова.
През 2021 г. има 1222 раждания от родители, подпомогнати от Центъра за асистирана репродукция, отчете още министърът.
По данни на Центъра през миналата година са постъпили 5849 заявления за организационно и финансово подпомагане, което е с 11 на сто повече в сравнение с 2020 г., посочи министър Сербезова. Издадени са 5729 заповеди за подпомагане, което също бележи ръст спрямо 2020 година. Броят на преминалите през Центъра двойки през 2021 г. е 4633, допълни тя.
Сербезова каза още, че има ежегодна тенденция за постоянен ръст на търсещите помощ в Центъра, което вероятно означава, че се задълбочава проблемът с двойките с репродуктивни проблеми.